MSB açıkladı: Mavi Vatan-2021 Tatbikatı başladı!

Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurduğu ‘Mavi Vatan-2021 Tatbikatı’ bugün başladı. 7 Mart’a kadar sürecek olan ‘Mavi Vatan-2021 Tatbikatı’ ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı karargah, birlik ve gemilerin hazırlık vaziyetlerinin değerlendirilmesi hedefleniyor.
Takip et
MSB açıkladı: Mavi Vatan-2021 Tatbikatı başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

‘Mavi Vatan-2021 Tatbikatı’ bugün başladı. ‘Mavi Vatan-2021 Tatbikatı’ 7 Mart’a kadar devam edecek. Tatbikat ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı karargah, birlik ve gemilerin hazırlık vaziyetlerinin değerlendirilmesi hedefleniyor.

Görev grubu seviyesinde temel harekat nevilerinin denenmesi, deniz harekatı ve müşterek harekat yöntemlerine yönelik yeteneklerin geliştirilmesinin de hedeflendiği tatbikatta, öbür kuvvet komutanlıkları ile müşterek çalışabilirlik usullerinin ve karşılıklı destek olanak yeteneklerinin denenmesi ile unsurların harbe hazırlık seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

82 GEMİ, 5 DENİZ KARAKOL UÇAĞI, 12 DENİZ HELİKOPTERİ YER ALIYOR

Tatbikatta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından genel amaç ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından, F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Jandarma Genel Komutanlığından arama kurtarma unsurları, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter yer alacak.

İnsansız Hava Araçlarının, deniz harekat alanında operatif ve yöntem seviyede kullanımının sağlanacağı tatbikatta, gerçek harekat ortamının yaratılması amacıyla, yüksek süratli insansız araçların hedef olarak kullanılacağı su üzeri ve hava savunma atışları icra edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.