mRNA koronavirüs aşısının risk analizi yapıldı! mRNA güvenilir mi?

“mRNA” koronavirüs aşısının güvenli olup olmadığı münakaşa konusu haline geldi. The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan 884 bin aşılı ile 884 bin aşısız kişinin karşılaştırıldığı çalışmada mRNA aşısının güvenli olduğu belirlendi. Bu çalışmanın şuana kadar bu konuda yapılmış en büyük araştırma olduğu söylendi.
Takip et
mRNA koronavirüs aşısının risk analizi yapıldı! mRNA güvenilir mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“mRNA” koronavirüs aşısının güvenli olup olmadığı tartışılmaya devam edilirken The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma gerçeği gözler önüne serdi. 884 bin aşılı ile 884 bin aşısız kişinin karşılaştırıldığı çalışmada mRNA aşısının ciddi bir yan etkisinin olmadığı ve güvenli olduğu belirlendi. Çalışmanın şuana kadar bu konuda yapılmış en büyük araştırma olduğu söylenirken aşının pıhtılaşma yapmadığı, ender miyoperikardit ve basit lenf şişmesi gibi yan etkileri olduğu tespit edildi.

Konuyla alakalı Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları ifade etti:

“GÜVENLİ BİR AŞI”

884 bin aşılı ile 884 bin aşısız kişi karşılaştırılarak BioNTech mRNA aşısının yan etkileri araştırıldı. Şuana kadar yapılan en büyük çalışma bu. Neticeler her zaman söylediğimiz gibi, güvenli bir aşı. Pıhtılaşma yapmıyor, ender miyoperikardit, basit lenf şişmesi vb.

Böylesine büyük bir kohort çalışmadan sonra aşı güvensizdir diyebilmek için fakat bu kadar büyük bir çalışma lazım. Artık aşının güvenli olup olmadığı hususu ile alakalı bilimsel olmayan görüşler yerine bilime güvenerek hareket etmek gerekiyor.

Koronavirüs enfeksiyonunun etkileriyle alakalı çok fazla çalışma var. Hastalığı geçirenler kalp, sinir, böbrek, sindirim sistemi ve neredeyse bütün sistemleri ilgilendiren ciddi problemler ile karşılaşıyor ve bu riskler enfeksiyonu geçirmeyenlere göre yüzlerce kat fazla.

“BİLİME GÜVENMEK DAHA AKILLICA BİR SEÇİM”

Her gün onlarca analiz yayınlanıyor, aşıların güvensiz olması, en ufak bir tereddüt olması vaziyetinde 1 kişiye daha aşı yapılamayacağını bilmek gerekiyor. Saçma sapan komplo teorileri ile akılları bulandırmadan ciddi regülasyonlara ve bilime güvenmek daha akıllıca bir seçim.

Bu tabloda da aşı ile koronavirüs hastalığının riskleri karşılaştırılıyor, hastalığın kendisinin koruyucu olan aşının risklerinden kat ve kat fazla olduğunu gösteriyor. Aşının minimal riskini büyütüp hastalığın kendisine daha çok güvenmek akıl dışı bir vaziyet.

“AŞININ ÇOK MİNİMAL RİSKLERİNİ KABUL ETMEK NEDEN ZOR?”

Belki bu gün hastalığı geçirmediniz ancak koronavirüs artık aramızda ve bir yere gitmeyecek, er ya da geç herkes bu hastalık ile tanışacak. Bu nedenle aşılı olmayı önemsiyor ve öneriyoruz. Aşısız yüzlerce riski almak yerine aşının çok minimal risklerini kabul etmek neden zor?

Bu tabloda 100.000 kişide riskler de yer alıyor hem hastalığın hem aşının karşılaştırılması. Sarı olanlar hastalığın kendi riskleri, maviler ise aşının riskleri (Kovid-19 100 bin kişide 125 böbrek hastalığına sebep olurken, -5 değeri aşı mesela). Siz hangisini tercih ederdiniz?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.