adplus-dvertising

Motosiklet fiyatları artıkça artıyor! Yatırım aracına dönüştü talep karşılanamıyor…

Türkiye’de arabaya erişimin giderek zorlaşması ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın yanı sıra özellikle üst segment motosikletlerin yatırım aracı olarak öne çıkması, motosiklet talebinde patlamaya neden oldu. Markalar talebin yüzde 20’sini bile karşılamakta zorlanıyor.
Takip et
Motosiklet fiyatları artıkça artıyor! Yatırım aracına dönüştü talep karşılanamıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemiyle beraber yükselişe geçen motosiklet pazarında talep hızlandı. Sıfır arabaya erişimin giderek zorlaşması ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın yanı sıra özellikle üst segment motosikletlerin yatırım aracı olarak öne çıkması talepteki bu artışta etkili oldu.

Motosiklet fiyatları artıkça artıyor! Yatırım aracına dönüştü talep karşılanamıyor…

Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, markaların artan talebi karşılamakta zorlandığına dikkat çekti. Pandemiyle beraber lojistikte ortaya çıkan konteyner krizinin yanı sıra çip kıtlığı da motosiklet arzını kısıtlayan mühim sebepler arasında. Arz-talep arasındaki makasın açılması ve enfl asyonist baskı sebebiyle fiyatların artış eğiliminde olması, arabadan sonra motosikleti yatırım aracı olarak öne çıkardı.

ÜÇ TANE BİRDEN ALAN VAR!

MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, “Markalar talebin yüzde 20’sini bile karşılamakta zorlanıyor. Tedarik problemi devam ediyor. Gelen araç hemen satılıyor. Pandemiyle beraber toplu taşıma kullanmak istemeyen çok sayıda tüketici motosiklet alımına yönelmişti. Buradaki talep devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış da motosiklet satışlarına yansıdı. Çünkü motosiklet 100 km’de 2-3 litre yakarken, araba 7-10 litre arasında yakıyor. Motosikletin bakım ve sigorta masrafl arı da daha az. Motosiklet yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Üç tane birden alan tüketici olduğunu görüyoruz” diyerek konuştu. Arzın talebin gerisinde kalması sebebiyle bazı modellerde ikinci el motosiklet fiyatlarını geçmesine neden oldu. Benzer bir vaziyet geçen senenin sonunda arabada de başlamıştı. Çip krizi sebebiyle arzı giderek azalan ve kura bağlı olarak fiyatı devamlı artan araba, en cazip yatırım araçlarından biri haline gelmiş, memuru, emeklisi, esnafı para kazanmak için oto alım-satımına yönelmişti. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, “Motosikletin vaziyeti da araba gibi oldu. Özellikle üst segment motosikletlerde arz talebe yetişemiyor” şeklinde konuştu. Online satış kanallarında sıfır kilometre, ya da çok düşük kilometrede olan 2022 model motosiklet ilanlarındaki artış dikkat çekiyor. Bazı modellerde motosikletin ikinci el fiyatı sıfırın ortalama yüzde 10 üstünde satılıyor. Liste fiyatı 733 bin TL olan 2022 model Honda GL1800 Gold Wing DCT motosikletin, 25 Nisan’da trafiğe çıkan ikinci el modeli 810 bin TL’ye ilana koyulmuş. Motosiklet fiyatlarındaki artış da devam ediyor. Son bir senede sıfır motosiklet fiyatları yüzde 100’ün üstünde arttı.

Motosiklet fiyatları artıkça artıyor! Yatırım aracına dönüştü talep karşılanamıyor…

YILSONUNDA EN AZ %20 BÜYÜME BEKLENİYOR

TÜİK’in son açıkladığı verilere göre, motosiklet satışları bu senenin ilk 3 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 14 artarak ortalama 49 bin tane oldu. Martta hızlanan satışlar senelik bazda yüzde 25 arttı. Nisan ve mayıs ayı satışlarının da oldukça iyi gittiğini vurgulayan yetkililer, sene sonunda en az yüzde 20 artış bekliyor. Geçen sene 256 bin tane motosiklet satılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.