MOSSAD şebekesi MİT operasyonuyla çökertildi

Türkiye’de casusluk gösteren 15 kişilik MOSSAD şebekesi çökertildi. MOSSAD şebekesi MİT operasyonuyla yakalandı. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever, operasyonun ayrıntılarını anlattı…
Takip et
MOSSAD şebekesi MİT operasyonuyla çökertildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever’in aktardıkları…

MOSSAD’a ait 15 kişilik casusluk faaliyeti yürüten şebeke çökertildi. MİT, 2-3 kişilik bir ekip kurdu ilk başta. Bu bilgiyi öğrendikten sonra. MOSSAD’ın Türkiye’de yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı olan kişiler üstünden 3’er kişilik gruplar halinde toplam 15 kişiyi Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin, özellikle Filistinli öğrencilerin nasıl bir yol izleyerek Türkiye’ye geldiği ve burada savunma sanayindeki faaliyetlerinde nasıl çalışacaklarına dair kendi ülkeleri açısından istihbarat toplatıyorlardı para karşılığı.

Ve daha ardından bu görüşmeleri saniye saniye şebeke mensuplarının yurtdışına giderek MOSSAD’ın saha sorumlularıyla görüşmesiyle beraber bilgi alışverişi yaptıkları da gene MİT tarafından belirlendi.

GÖLGE GİBİ TAKİP ETTİLER

MİT ekibi, bu 15 kişilik casusluk şebekesini hem insani takiple, hem de teknik takip yoluyla ortalama 1 sene boyunca saniye saniye izlediler, gölge gibi takip ettiler. Nerelerde buluştuklarını, nasıl bir saha faaliyeti yürüttüklerini anbean belirlediler. Bu tespitler MİT’in kendi çalışmasıyla oldu. Bu şebekenin MOSSAD’la, saha sorumlularıyla yalnızca yurtdışında değil aynı zamanda Türkiye’den de FETÖ taktiğiyle görüştüklerini de tespit etti MİT.

OPERASYONLA YAKALANDILAR

15 kişilik ekip farklı illerde eş zamanlı operasyonla, MİT’in takibini bitirdikten sonra Emniyetle kurduğu irtibatın sonrasında bu operasyonla yakalandılar. Şebeke çökertildi ve teknik takip ve tanık delilleriyle toplanan tüm kanıtlar savcılık aşamasında. Şu an sorguları devam ediyor. Sorguları bittikten sonra savcılığa sevk edilecekler. Ek gözaltı süresi olabilir, mühim bir operasyon Türkiye açısından.

Suçun mahiyeti de yüksek olduğundan tutuklanmalarını bekliyoruz fakat tabi ki karar savcılıktan sonra suç ceza hakimliğinin vereceği karar olacak. İddianamede de farklı ayrıntılar öğreneceğimizi düşünüyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.