adplus-dvertising

Morgellon Hastalığı nedir? Belirtileri ve semptomları nelerdir?

Deride kaşıntı ve yanmayla birlikte lezyonların oluşmasıyla kendini gösteren bu hastalık, oldukça nadir görülüyor. Peki ciltten siyah, mavi ya da kırmızı lifler sarkmasın sebep olan hastalık Morgellon Nedir? Morgellon Hastalığı'nın belirtileri ve semptomları nelerdir? Morgellon Hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir? Morgellon Hastalığının görülme sıklığı ne kadardır?
Takip et
Morgellon Hastalığı nedir? Belirtileri ve semptomları nelerdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca bakteri ve mikrop türü bulunuyor. Bu bakteri ya da mikrop türlerinden bazıları ise çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Ancak bazı hastalıklar var ki oldukça nadir görülüyor. Morgellon hastalığı ya da morgellon sendromu da nadir hastalıklar arasında yer alıyor. Deride kaşıntı ve yanmayla birlikte lezyonların oluşmasıyla kendini gösteren bu hastalık, oldukça nadir görülüyor. Peki bu hastalığa ne sebep oluyor, tedavisi ve semptomları nedir?

Morgellon Hastalığı nedir?

Morgellon hastalığı, bir çeşit cilt hastalığı. Bu hastalığa neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Hastalığı gizemli kılan ise bu hastalığa sahip kişilerin derisinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte lifler sarkması denilebilir.

Bu hastalığın kökenleri 17. yüzyıla kadar uzanıyor ancak o yıllardan beri 2002 yılına dek bu hastalıkla karşılaşılmamıştı. 2002 yılında ise morgellon hastalığı yeniden görüldü

Hastalığı gizemli kılanın deriden sarkan lifler olduğunu söyledik. Bu liflerin yapısı ise neredeyse 20 yıldır yapılan çalışmalara rağmen çözülebilmiş değil.

Hastalıkla ilgili liflerin organik olduğu dışında hiçbir şey bilinmiyor.

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Morgellon Hastalığı’na sahip kişinin derisinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte lifler sarkar.

Liflerin yapısı da gizem taşıyor

Oklahoma’da bulunan Tulsa Polis Kriminal Laboratuvarı liflerin yapısının Dünya üzerine bilinen hiçbir lif ile uyuşmadığını açıkladı. Ancak liflerin organik temelli olduğu ve bir organizmanın metabolik yan ürünü olabileceği açıklandı. 2007’de konuyla ilgili bir röportajda uzmanlar hala yapısının çözülemediğini bildirdiler. Sonrasında gelen açıklamalarda ise kimyasal bileşiği ile ilgili bilgi yer almıyor.

Belirti ve Semptomlar

Deri altında “ısırma”, “iğne batması” ve “tırmalama” gibi belirtilerle karakterize ediliyor. Ayrıca ikincil semptomlar arasında yorgunluk, hafıza kayıpları ve kafa karışıklığı yer alıyor.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Tedavisiyle ilgili henüz çok yaygın uygulamalar bulunmuyor; ancak C Vitamini ile E Vitamini içeren meyveler alındığında hastalığın seyrinin yavaşladığı rapor edilmiş.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

14 bin insanda görülen bu rahatsızlığın, parazitlerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Kesin sebebi ise halen bilinmiyor ve sağlık örgütlerinde araştırılıyor.

Morgellon sendromunun belirtileri neler?

Morgellon hastalığının belirtileri Lyme hastalığına benziyor. Bu nedenle de karıştırılabiliyor. Morgellonun yaygın belirtileri arasında; vücudunuzda böcek yürüyormuş hissi, kaşıntı ve tabii ki deriden çıkan lifler yer alıyor. Diğer belirtileri ise şöyle;

– Yorgunluk
– Kaşıntı
– Eklem ağrıları
– Kısa süreli hafıza kaybı
– Konsantrasyon zorluğu
– Depresyon
– Uykusuzluk

Morgellon Hastalığı nedir? Belirtileri ve semptomları nelerdir?

Morgellon hastalığı kimlerde görülüyor?

Morgellons Research Foundation’a göre şu ana dek 14 binden fazla kişi Morgellondan etkilendi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan ve 3.2 milyon katılımcının yer aldığı 2012 çalışmasında ise morgellonun yaygınlığı 100 bin katılımcı başına 3.65 vakaydı.

Aynı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin çalışması morgellonun en sık beyaz ve orta yaşlı kadınlarda görüldüğünü gösterdi. Bir diğer çalışma bazı kişilerin morgellona yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu gösterdi. Bu kişiler arasında;

– Lyme hastalığı olanlar
– Bir kene tarafından ısırılanlar
– Hipotroidi olanlar bulunuyor

2013’ten beri yapılan çoğu araştırma, morgellonun bir kene ile yayıldığını gösteriyor, bu nedenle bulaşıcı olma olasılığı düşük. Ancak hastalığın nedenini bulmak için araştırmalar sürüyor

Morgellon nasıl tedavi ediliyor?

Morgellon için uygun tıbbi tedavi henüz mevcut değil ancak doktorlar soruna neden olan şeye yönelik bir tedavi uygulayabiliyorlar. Morgellonun bir enfeksiyondan kaynaklandığını düşünen doktorlar antibiyotik tedavisi uyguluyor. Bu tedavi bakterileri öldürebiliyor ve cilt yaralarını iyileştirebiliyor. Anksiyete, stres veya diğer mental problemlerden birini yaşıyorsanız veya bunları morgellon ile başa çıkarken geliştirirseniz, psikiyatrik ilaçlar veya psikoterapi ile de tedavi edilebilirsiniz.

Doktorunuz durumunuzun bir mental rahatsızlıktan kaynaklandığını düşünürse, yalnızca psikiyatrik ilaçlar veya psikoterapi ile tedavi edilebilirsiniz. Doktorlar morgellon konusunda farklı görüşlere sahip.

Morgellon hastalığı neden tartışmalı bir konu?

Morgellon, tıp dünyasında tartışmalı bir konu. Çünkü yeterince anlaşılabilen bir hastalık değil. Bu hastalıkla ilgili araştırmalar sınırlı ve kaynaklar çok az. Ayrıca morgellon henüz gerçek bir hastalık olarak sınıflandırılmıyor ve genellikle psikolojik bir hastalık olarak kabul ediliyor. Son çalışmalar morgellonun gerçek bir hastalık olduğunu gösteriyor gibi görünse de, birçok doktor hala bunun antipsikotik ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir ruh sağlığı sorunu olduğunu düşünüyor.

Morgellon hastalığının en yaygın belirtisi olan ciltten sarkan lifler bile tartışmalı. Morgellonu psikiyatrik bir hastalık olarak kabul edenler, liflerin giysilerden geldiğine inanıyorlar. Morgellonu bir enfeksiyon olarak kabul edenler ise liflerin insan hücrelerinde üretildiğine inanıyorlar.

Durumun geçmişi de bu tartışmaya katkıda bulundu. 17. yüzyılda bir grup çocuğun sırtından çıkan lifler tanımlandı ve “morgellon” olarak adlandırıldı. 1938’de ise ciltte gezinme hissi, sanrısal parazitoz olarak adlandırıldı, bu da cildinizin böceklerle istila edildiğine dair yanlış inanç anlamına geliyordu.

Patlayan cilt lifi durumu 2002’de yeniden ortaya çıktı. Bu sefer ciltte kaşıntı ve sürtünme hissi ile ilişkilendirildi. Daha önceki ortaya çıkışla benzerliklerinden dolayı Morgellon hastalığı olarak adlandırıldı. Ancak ciltte sürtünme hissi ile meydana geldiğinden ve nedeni bilinmediğinden, birçok doktor ve araştırmacı buna sanrısal parazitoz adını verdi.

Muhtemelen internette arama yaptıktan sonra kendi kendine teşhis nedeniyle, vaka sayısı 2006’da, özellikle Kaliforniya’da önemli ölçüde arttı. Bu büyük bir çalışma yapılmasına neden oldu. Çalışmanın sonuçları 2012’de yayınlandı ve enfeksiyon ya da böcek ısırığı dahil altta yatan hiçbir nedenin bulunmadığını gösterdi. Bu, bazı doktorların morgellonun aslında sanrısal parazitoz olduğuna olan inancını güçlendirdi.

2013’ten beri ise mikrobiyolog Marianne J. Middelveen ve meslektaşlarının araştırması, morgellon ile kene kaynaklı bakteri Borrelia burgdorferi arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Böyle bir ilişki varsa, bu, morgellonun bulaşıcı bir hastalık olduğu teorisini destekler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.