Moody’s, S&P ve Fitch Türkiye’yi kredi notunu düşürmekle tehdit etti!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları SP, Moody’s ve Fitch’ten Türkiye’ye yönelik tehditkar açıklamalar geldi. TCMB tarafından yapılan faiz artışlarını her fırsatta olumlu değerlendiren kuruluşlar faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye’nin kredi notunun düşürülebileceği tehdidinde bulundu.
Takip et
Moody’s, S&P ve Fitch Türkiye’yi kredi notunu düşürmekle tehdit etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kredi derecelendirme kuruluşları S&P, Moody’s ve Fitch Türkiye’ye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Moody’s tarafından bugün tarihli yayımlanan haftalık kredi görünümü raporunda Naci Ağbal’ın atandıktan yalnızca dört ay sonra, faiz artırımının sonrasında TCMB görev değişikliğinin Türk bankalarının kredi notu açısından olumsuz olduğu söylendi.

TL’nin değer kaybı ve enflasyonun yükselmesi halinde yurtiçi tasarruf sahiplerinin güveninin zedeleneceği ve yüksek seviyede olan dolarizasyonu artacağı ifade edilen raporda “TL’nin değer kaybı portföy ve yatırım kanalıyla Türkiye’ye
para girişlerini azaltacak ve gerçekleşme olasılığı çok düşük de olsa hükümetin uyguladığı politikalar neticesi sermaye kontrollerinin başlatılması riskini artıracaktır. Türk bankalarının yeterli yabancı para likiditesine sahip olması ve 2018 krizinden bu yana dış finansman gereksinimlerini azaltmış olmaları riskleri kısmen sınırlıyor”
dendi.

‘MALİ VAZIYET NİSPETEN KUVVETLI’

S&P Global tarafından dün yapılan açıklamada şu değerlendirmeler yer aldı:

“Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonundaki kırılganlık son meydana gelen olaylarla daha da artabilir. Türkiye’nin mali vaziyetini hala nispeten kuvvetli olarak görüyoruz ve bu manevra yapmak için bir miktar alan sağlıyor. Düşük rezervler, kısa vadeli ödemeler dengesi baskılarını kontrol altına alma seçeneklerinin sınırlı olduğu manasına geliyor. Türk bankacılık sistemi kırılgan vaziyette olmaya devam ediyor. Baz senaryomuz yetkililerin muhtemelen aşırı oynaklığa karşı koymaya yönelik bazı kısa vadeli önlemler alması dışında, TL’nin büyük ölçüde piyasada mekanizması içinde dengelenmesine izin verecekleri biçiminde.”

FİTCH TEHDİT: TÜRKİYE’NİN NOTUNU DÜŞÜREBİLİRİZ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası’nda meydana gelen görev değişiminin sonrasında, faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye’nin kredi notunun düşürülebileceği tehdidinde bulundu. Açıklamada, Merkez Bankası Başkanının değişmesinin sonrasında faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye’nin kredi notunun düşebileceği tehdidinde bulundu.

FİTCH DİREKTÖRÜ: KESİNLİKLE GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

Reuters ajansının, faiz indirimi yönündeki bir para politikasının, Türkiye’nin kredi notuna etkisine dair bir sorusuna cevap veren Fitch’in ülke notları direktörü Tony Stringer, “Bu, kredi notunu gözden geçirmemize neden olabilecek bir şey, bu kesin” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.