adplus-dvertising

Molnupiravir nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir? Molnupiravir fiyatı nedir?

Molnupiravir adlı koronavirüs ilacının kullanımına başlanacağı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Bakan Koca'nın bu açıklamasından sonra Molnupiravir nedir, yan etkileri neler? Molnupiravir ilacı fiyatı nedir? Molnupiravir ilaç ne için kullanılır, hangi ülkenin? Soruları araştırılmaya başlandı. İşte detaylar ve Molnupiravir ilacı hakkında uzman yorumları..
Takip et
Molnupiravir nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir? Molnupiravir fiyatı nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrası T Molnupiravir isimli ilacın kullanımına başlanacağı hakkında açıklama yaptı. Milyonlarca kişi ilaç hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. İlacın içeriğini ve yan etkilerini; Türkiye’ye gelip gelmediğini ve fiyatını merak ediyorlar. Bu bağlamda,Molnupiravir nedir, yan etkileri neler? Molnupiravir ilacı fiyatı nedir? Soruların cevapları haberimizde…

Molnupiravir nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir? Molnupiravir fiyatı nedir?

MOLNUPİRAVİR NEDİR?

Koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana ilaç şirketleri hastalığı engelleyecek ilaç araştırmalarında bulunuyorlar. Son dönemlerde Kovid-19’da hastaneye yatış oranlarını ve ölüm ihtimalini ciddi oranda azaltan ilaçların denemeleri başlamıştı. Molnupiravir ilacı da bunlar arasında yer alıyor. Molnupiravir, hafif ila orta dereceli koronavirüs vakalarının hastaneye yatış ya da ölümle sonuçlanan ciddi vakalara dönüşmesini önlemeyi hedefleyen ilaç devi Merck’in antiviral bir hapıdır. İlacın hastaneye yatmayı ve can kaybı riskini yarıya düşürdüğü firma şirket tarafından duyuruldu.

Gribe karşı etkinliği geçen yıl test aşamasındaydı. Salgın ortaya çıktıktan bir süre sonra Molnupiravir’in koronavirüse karşı etkisi üzerinde duruldu. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde de ilacın Covid-19’u 24 saat içinde etkisiz hale getirdiği açıklandı. Molnupiravir, Birleşik Krallık’ta Kasım 2021’de tıbbi kullanım için onaylanmıştır.

Günde iki defa Molnupiravir verilerek uygulanan tedavinin ardından hastaların hiçbirinde bulaşıcı virüse rastlanmadı. Son aşama olarak Faz-3 denemelerine geçildi. Bu noktada da başarılı olacağı görüşü hâkimdi ama yine de tereddütler barındırıyordu. ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak çalışan immünoloji uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Molnupiravir’in virüsün kendi kendine üremesini önleyen bir ilaç olduğu artık kesinleşti” diyor ve ağır hastalığı yüzde 50, ölümleri de 100’e yakın önlediğini söylüyor. Unutmaz, ilacın Faz-3 çalışmalarındaki başarısı ve sonrasında ortaya çıkan gelişmelerle ilgili de şu bilgileri paylaşıyor:

“İlacın Faz-3 çalışması oldukça önemliydi. Çünkü hastalığın ağır seyri ve ölümleri önleyip önlemediği test ediliyordu. Bunun için iki grup kullanıldı. İlk gruba Molnupiravir ilacını verdiler. Diğer grup ise ‘plesebo’ olarak bilinen kontrol grubuydu yani ilaç verilmeyen grup. Ama ne ilacı veren ne de ilacı alan bunu bilmiyordu.”

MOLNUPİRAVİR’İN YAN ETKİLERİ NELER?

irket yaptığı açıklamada, Covid-19 semptomlarının görülmesinden 5 gün sonraya kadar ilacı alan deneklerin, “plasebo” alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirildi. An itibariyle yan etkisi olup olmamasıyla ilgili bir bilgi verilmedi.

Molnupiravir nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir? Molnupiravir fiyatı nedir?

MOLNUPİRAVİR İLACININ FİYATI NEDİR?

Bir hasta ilaç ücretinin yaklaşık 700 dolar yani 6 bin 200 TL olacağı tahmin ediliyor. Ancak Bakan Fahrettin Koca ilacın ücretsiz olacağını ifade etmişti..

MOLNUPİRAVİR İLAÇ HANGİ ÜLKENİN?

Covid-19’a karşı geliştirilen ilaç, ABD merkezli ilaç şirketi MSD ve Ridgeback Bioterapötiks tarafından üretildi. Covid tedavisinde kullanılan ilk özel oral antiviral ilaç olarak biliniyor.

MEHMET CEYHAN’DAN MOLNUPİRAVİR’E TEPKİ: SIKINTILI OLACAKTIR

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘molnupiravir’ tepkisi: Sıkıntılı olacaktır

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın gelecek hafta itibariyle kullanımına başlanacağını açıkladığı molnupiravir etken maddeli antiviral ilaçla ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Aynı durumda kullanılabilen %85 etkili antikor karışımı ve %90 etkili paxlovid varken, insanlara etkin olduğu bile belli olmayan molnupiravir vermek sıkıntılı olacaktır” diyen Ceyhan, Koronavirüs Bilim Kurulu’na da çağrı yaptı.

Virüsün RNA’sına entegre olan bu ilaçlar virüste mutasyon riskini artırabilir.

* Bence molnupiravir konusu gündemi meşgul edecek durumda değil. Bilim Kurulu zamanını virüs yayılımını azaltacak önlemler ve aşılamayı artırmak için harcasa, daha yararlı olacaktır.

Koronavirüse karşı kullanımı başlayan Molnupiravir ilacı hakkında uzman yorumları

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.