adplus-dvertising

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta üçüncü ay dolmak üzere. Cephede çatışmalar sürerken barış umutları ise müzakere masasında kaldı. Savaşın başka yerlere sıçramasından korkan ülkeler ise birer birer kritik kararlar almaya başladı. Bunların en çarpıcı olanlarından biriyse İngiltere’den geldi…
Takip et
Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın açılaması bir anda savaş gündeminin deyim yerindeyse en tepesine yerleşti. Truss “Vladimir Putin’in işgalini durdurmak için Moldova’ya silah vereceğiz” diye, NATO’nun Rusya’nın bir sonraki hedefi olduğu korkusuyla Ukrayna’nın tehdit altındaki komşusuna desteğini artırabileceğini belirtti.

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

Truss İngiliz gazetesi The Telegraph ile yaptığı röportajda Dışişleri Bakanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki yenilgiye karşın ‘daha ​​büyük bir Rusya’ oluşturmaya kararlı olduğunu belirtti.

Ukrayna’nın güneybatısındaki Moldova, bir NATO mensubu değil ve topraklarını genişletmek isteyen Putin’in Ukrayna’dan sonraki bir sonraki hedefi olabileceğinden endişe ediliyor.

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

İngiliz Bakan planlarını basına açıkladı

NATO ÜYESİ DEĞİL AMA…

Truss, sadece Ukrayna’nın değil, aynı zamanda Moldova’nın savunmasının da gelecekteki herhangi bir saldırıyı caydırmak için ‘NATO standartlarında’ olduğundan emin olmak için görüşmelerin yapıldığını belirtti.

Bakan röportajında ​​şu şekilde şeklinde konuştu: “Moldova’yı NATO standartlarına göre donatmak isterim. Bu, müttefiklerimizle yaptığımız bir münakaşa.

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

“Putin daha büyük bir Rusya oluşturma hırsları konusunda asla net ve Kiev’i alma girişimlerinin başarılı olmaması, bu hırslarından vazgeçtiği manasına gelmez.” diyen Truss planlar kabul edilirse, NATO askeri ittifakının mensuplarının Moldova’ya Sovyet döneminden kalma teçhizatını değiştirerek modern silahlar sağlayacağını ve askerleri bunları nasıl kullanacakları konusunda eğiteceğini açıkladı.

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu bir kaç gün önce Fransa’ya giderek Macron’la görüştü

Bu aynı zamanda İngiltere’nin bölgedeki askeri desteğinin belirgin bir biçimde genişletilmesi ve bu ülkenin Ukrayna’nın işgalini uzun vadeli bir dönüm noktası olarak gördüğünün bir başka göstergesi olacak.

PLANLARI SAVAŞIN BAŞINDA AÇIĞA ÇIKMIŞTI

Moskova dünyayı, doğu Moldova’daki Rus destekli ayrılıkçılarla buluşmak için Ukrayna’yı işgalini ülkenin güneyine doğru genişletmekle tehdit etmişti.

Belarus cumhurbaşkanı ve bir Putin müttefiki olan Alexandr Lukaşenko, Ukrayna işgalinden kısa bir müddet sonra Rus birliklerinin hareketleriyle alakalı bir yayında işgal planlarını gösterdiğinde Rusya’nın Moldova’ya yönelik niyetleri ortaya çıkmış; bu görüntüler olay oluşturmuştu.

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

Öte yandan Putin’in birlikleri şu anda doğu Donbass bölgesi için amansız bir mücadele yürütüyor ve bir çıkmaza saplanmış vaziyetteler.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski dün, bölgenin kalan sakinleri için ‘cehenneme’ dönüştüğünü belirtti.

DONBASS’TA SON VAZIYET

Rusya, ayrılıkçılar ismine işgal ettiğini öne sürdüğü bir bölgede Ukrayna’nın elindeki son toprakları ele geçirmek için dün nehir kıyısındaki kente saldırısını yoğunlaştırdı. Bunun ise daha büyük bir saldırının habercisi olabileceği öngörülüyor.

Ukrayna kontrolündeki Luhansk bölgesinin valisi Serhiy Haidai, The Telegraph’a yardım konvoylarının Ruslar tarafından bombalandığını ve bir okula bomba isabet etmesi neticesi üç kişinin öldüğünü belirtti.

Öte yandan Mariupol çelik fabrikasındaki bir grup asker, hükümetlerinin silah bırakma emrine karşın Rus kuvvetlerine teslim olmayı reddediyorlardı.

Moldova Rusya’nın işgaline karşı hazırlanıyor!

Rusya, Moldova’da öncelikle Transnistria bölgesini ele geçirmek istiyor

İngiliz kaynakları, şehrin son savunucularından 1.700’den fazlasının Ruslara teslim olduğunu belirtti. Rus savunma bakanlığı da Azovstal fabrikalarında saklanan son birliklerin teslim olduğunu öne sürdü.

Rusya ise NATO’nun İsveç ve Finlandiya’ya genişlemesine karşı koymak için yeni askeri üsler inşa edeceğini ve batı kanadına bir düzine yeni askeri birlik yerleştireceğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.