Moderna’nın aşısı BioNTech’ten iki kat daha fazla antikor oluşturuyor!

Belçika’da yapılan bir araştırma, Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarının geliştirdiği antikor seviyesiyle alakalı çarpıcı veriler ortaya koydu. Buna göre Moderna aşısı, Pfizer-BioNTech’e göre iki kat daha çok antikor yaratıyor.
Takip et
Moderna’nın aşısı BioNTech’ten iki kat daha fazla antikor oluşturuyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kovid-19 dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirebilmek için aşılamanın artırılmasına yönelik çağrılar da sürüyor. Delta varyantı başta olmak üzere Kovid-19 mutasyonları aşıların etkinliğini sorgulatırken, söz konusu süreçte kritik bir araştırma gün yüzüne çıktı.

Halihazırda en çok gündemde olan Pfizer-BioNTech aşısıyla Moderna’nın aşısı, ürettikleri antikor seviyesi açısından karşılaştırıldı. İki doz aşı olduktan sonra ulaşılan antikor seviyesinin ölçüldüğü çalışmada, Moderna aşısının antikor seviyesi Pfizer-BioNTech’ten iki kat fazla çıktı.

BOINTECH AŞISINI GEÇTİ

ABD merkezli Bloomberg’ün haberine göre araştırma Belçika’nın Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi’nde mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirildi. 1600 sağlık çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonra incelendi. Katılımcıların aşıdan önce Kovid-19’a yakalanmadıkları söylendi. Neticelere göre Moderna aşısı olan kişilerde yaklaşık 2 bin 881 birim, Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda 1108 birim antikor olduğu belirlendi.

ARADAKİ FARKIN KAYNAĞI

Neticeleri Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde (JAMA) yayımlanan çalışmada iki aşı arasındaki farkın, aktif bileşen sayısına dayanabileceği söylendi. Moderna aşısında bu rakam 100 mikrogram iken, Pfizer-BioNTech aşısında ise 30 mikrogram olarak ifade ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.