Moderna aşısı İsveç’te çocuklara yasaklandı

İsveç Halk Sağlık Müdürlüğü, Amerikan ilaç şirketi Moderna’nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 1991 senesi ve ardından doğanlarda kullanımının durdurulacağını duyurdu.
Takip et
Moderna aşısı İsveç’te çocuklara yasaklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsveç Halk Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, aşının gençler üstünde kalp kası yahut kalp zarı iltihabı gibi yan etki riskinin arttığına dair bulgular elde edildiği söylendi.

Moderna’nın Spikevax aşısının ikinci dozundan sonra yan etki ile aşı arasındaki bağlantının açıkça görüldüğü kaydedilen açıklamada, 1991 senesinde yahut ardından doğan ve ilk Moderna aşısı vurulan 81 bin gence ikinci doz Moderna aşısı yapılmayacağı, bunun yerine Pfizer/BioNTech aşısının kullanılacağı ifade edildi.

İsveç’te 12-15 yaş grubundakiler 19 Eylül’de aşılanmaya başlanmıştı.

Öte yandan Halk Sağlık Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre, ülkede Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 14 bin 899’a çıktı, vaka sayısı da 1 milyon 156 bin 248’e yükseldi.

İsveç hükümeti 19 Eylül’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkede tamamen kontrol altına alındığını ve virüse karşı alınan bütün tedbirlerin kaldırıldığını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.