adplus-dvertising

Mobil bankacılık dolandırıcıları 3 ayda Türkiye genelinden 10 milyonluk vurgun yaptı

Türkiye genelinde vatandaşların banka kartları numarasını kopyalayan zanlılar, kendilerini banka çalışanı olarak tanıtarak elde ettikleri suç gelirini gizlemek için yurt dışı kripto para borsalarına ve İstanbul ile Gaziantep’te bulunan kuyumcu şirketlerinden altın alımı yaparak, 3 ay içerisinde 10 milyon TL’lik vurgun yapan 9 zanlıya 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Adliyeye sevk edilen zanlılardan 7’si tutuklandı.
Takip et
Mobil bankacılık dolandırıcıları 3 ayda Türkiye genelinden 10 milyonluk vurgun yaptı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimatlar doğrultusunda görevliler tarafından “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Hırsızlık” olayı ile alakalı operasyon düzenlendi. İnternet üstünden zararlı yazılım üstünden telefonlarda kullanılan mobil bankacılık işlemlerine erişim sağlayan zanlılar banka kart numaralarını kopyalama taktiği (CLI Manipülasyonu) olarak tabir edilen sistem ile kopya numaralardan mağdur vatandaşlara telefon ile ulaştığı belirlendi. Kendilerini bankacı olarak tanıtan ve güvenlerini kazandıktan sonra mağdurlara ait banka SMS şifrelerini temin ettikleri anlaşıldı. Sonrasında bu şifreler ile zanlılar kendi telefonlarına kurdukları mobil bankacılık uygulamalarıyla mağdurlara ait banka hesaplarından elde ettikleri suç gelirlerini zanlılar başka hesaplara aktardıkları gün yüzüne çıktı.

Mobil bankacılık dolandırıcıları 3 ayda Türkiye genelinden 10 milyonluk vurgun yaptı

Türkiye genelinde 3 aylık dönem içerisinde ortalama 10 milyon TL dolandırdılar

Zanlılar mağdurlardan elde ettikleri suç gelirini gizlemek ve tespitini engellemek amacıyla hemen bir kısmını yurt dışı kripto para borsalarına, kalan kısmını ise İstanbul ve Gaziantep’te bulunan değişik kuyumcu şirketlerinden altın alımı yaptıkları, bu taktikle Türkiye genelinde yalnızca 3 aylık dönem içerisinde ortalama 10 milyon TL’lik dolandırıcılık yaptıkları belirlendi.

İstanbul, Mersin, Konya ve Muğla’da eş zamanlı operasyon: 7 kişi tutuklandı

Mobil bankacılık dolandırıcıları 3 ayda Türkiye genelinden 10 milyonluk vurgun yaptı

Görevliler tarafından yapılan incelemeler sonucunda, olaya karıştığı belirlenen zanlıların yakalanması için İstanbul, Mersin, Konya ve Muğla illerinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlar sonucunda 9 şüpheli yakalandı. Dosyada 2 şahsın benzer suçlardan cezaevinde tutuklu olduğu belirlendi. Görevliler tarafından yapılan aramalarda, olaylarda kullanılan başta banka kartları, cep telefonları, sim kartlar ve bilgisayarlar ele geçirildi. “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Hırsızlık” suçundan adli makamlara sevk edilen zanlılardan 7’si tutuklandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.