MMO’dan Açıklama: Termik Santrallere Filtre Takılması Elektrik Kesintisine Neden Olmaz

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, termik santrallere filtre takılmasının söylendiği gibi bir enerji krizine neden olmayacağını söyledi.

Kömürle çalışan 15 santralin bacalarına filtre takılmasının 2.5 sene daha ertelenmesinin sonrasında münakaşalar bitmiyor. Santrallere filtre takılması esnasında enerji arzının azalacağı ve günler süren elektrik kesintilerine neden olacağı iddialarına uzmanlar karşı çıkıyor. Makine Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, bu şekilde bir vaziyetin asla söz konusu olmayacağını vurgulayarak “Elektrik sıkıntısı olur iddiası doğru değil” şeklinde konuştu.

Bu noktada bir hata gizleme vaziyeti olduğuna işaret eden Türkyılmaz, bakan yardımcısının bu 15 santralin 16-17 milyar kilowattsaat elektrik ürettiğini ve bu miktarda elektrik imalatının devreden çıkması vaziyetinde kesinti olacağını açıkladığını söyledi.

“HİÇ ÖYLE FELAKET TABLOSU ÇİZMESİNLER; DOĞRU DEĞİL”

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, Türkyılmaz, “Biz Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) kayıtlarından bunların ne ürettiklerine baktık. Rakam 17 milyar değil, 11 milyar kilowattsaat çıktı. Rakamı daha çok gösteriyor. İkincisi bunların devreden çıkması halinde doğacak açığı, bir miktar da yenilenebilir kaynaklarla beraber, son derece düşük kapasitede çalışan doğalgaz santralleri ile karşılama olanağı var. Hiç öyle felaket tablosu çizmesinler. Çevreyi zehirlemenin gerekçesi değil. Karanlık da olsa, karanlık çevreyi zehirlemekten daha iyidir. Ama karanlık olmayacak, gerek yok. Elimizdeki başka kurulu kuvvetleri daha iyi değerlendirerek bunu yapabiliriz” diyerek konuştu.

“YAKIN OLMASI ŞART DEĞİL”

Bu 15 termik santral içinde doğalgaz santralinin uzak olduğu tek santralin Elbistan olduğunu belirten Türkyılmaz, onun da zaten doğru düzgün çalışmadığını söyledi. Türkyılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“DÜNYANIN SONU DEĞİL”

“Ege Bölgesi’nde, Bursa’da, Antalya’da doğalgaz santralleri var. Trakya’da termik santral olsaydı kabul ederdim bu söyleneni. Orada da zaten kömür santrali yok. Öte yandan yakın olması koşul değil, iletim şebekesi le düşük kapasitede çalışan doğalgaz santrallerinden aktarılabilir. Dünyanın sonu değil.”

Türkiye’de şu anda mevcut elektrik santrallerinin kurulu kuvveti 90 bin 421 megawatta ulaşmış vaziyette. Fakat bu kapasitesinin yarısı kullanılıyor. Atıl kapasitenin de mühim bir kısmını doğalgaz santralleri yaratıyor. Baca filtresi takılması 2.5 sene ertelenen 15 kömürlü termik santralin ise kurulu güç kapasitesi ortalama 8 bin 300 megawattı buluyor. Bu santrallerin filtre için kapanması vaziyetinde atıl vaziyette olan santrallerin devreye girmesi ile ihtiyaç duyulan elektrik rahatlıkla karşılanabilir.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı