adplus-dvertising

Mitra ne demek? Mitra ismi ne anlama geliyor?

Kırmızı Oda'ya yeni dahil olan Mitra karakteri ile bu ismin ne anlama geldiği merak konusu oldu. Peki Mitra ne demek, anlamı nedir?
Takip et
Mitra ne demek? Mitra ismi ne anlama geliyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TV 8’in büyük bir ilgiyle izlenen dizisi Kırmızı Oda’ya Mitra karakteri ile güzel oyuncu Melisa Aslı Pamuk dahil oldu. Mitra adının anlamı ise merak konusu oldu.

MİTRA NE DEMEK?

Mitra, (Hinduizm) dürüstlük ve arkadaşlık tanrısı, Antik Roma’da eski bir din.

Mitra ne demek? Mitra ismi ne anlama geliyor?

Mitra, Zerdüştlük dininde ahit, yemin, anlaşmadan sorumlu ilahi varlık. Sözleşmelere uyulmasını denetlemenin yanında her şeyi gören; gerçeğin, sığırların, hasadın ve suyun koruyucusu olduğuna inanılır.

M.Ö. 4. yüzyılda Roma Cumhuriyeti’nde yaygınlaşan Mitraizm, kaynağını Fars ya da Zerdüşt kaynaklarındaki Mitra’dan alır.

Mitra’nın mi-it-ra- olarak bilinen ilk kaydı Van Gölü’nün güneyindeki Hurri krallığı Mitannilerle Hititler arasında M.Ö. 1400 tarihli barış antlaşmasında, dört diğer Hint-Ârî geleneğinden tanrıyla birlikte şahit ve koruyucu olarak belirtilişidir. Daha sonra Vedaların en eski bölümlerinde gözükürken son hâlini Avesta’da alır. Güneş ve güneş ışığıyla tasviri dışında dostluk, doğruluk, arkadaşlık gibi kavramlarla da ilişkilendirilmiştir.

Sanskritçede dost ve arkadaş olarak geçerken Avesta’ya sözleşme, anlaşma olarak geçer.

MİTRA KÜRTÇE NE DEMEK?

Mitra genel olarak güneş, sevgi ve merhamet demektir.

Mehr (güneş) Mihribani (merhamet) sözcükleri Mitradan türemiştir.

Mihribani sözcüğü Kürd kültüründe aynı anlama gelir. Bu ise Kürd kültüründeki Mitraizmin köklerini açıkça göstermektedir. Yarsan kültüründe “yar sözcüğünün “yoldaş, fikirdaş ve merhamet” anlamında kullanıldığı çok açıktır

“Mitra” sözcüğünün kökenini bulma çabasında “pir” sözcüğü ile karşılaşırız ki bu da bugünkü kültürümüzde Mitraizmin köklerini ortaya koyan bir başka semboldür.

Kürdçe, Farsça, Afganca, Belüçce, Azerice ve öteki Ari dillerinde “pir” sözcüğünün her zaman tekrarlandığını görürüz.

Mitra” sözcüğünün, dost ve yoldaş gibi güzel anlamları vardır.

Mitra güneş tanrısıdır, gözünü kırpmaz, her şeyden, her hareketten haberi vardır.

Mitra, doğruluğun, dostluğun ve vefanın tanrısıdır. 3-4 bin yıl önce, bazı paşaların ve devletlerin imzaladıkları anlaşmalarda, her iki kesimin de anlaşmaya uyup koruyacaklarına dair Mitra adına yemin ettikleri bölümler vardır.

Mitra genel olarak güneş, sevgi ve merhamet demektir.

Mehr (güneş) Mihribani (merhamet) sözcükleri Mitradan türemiş olabilirler.

Mihribani sözcüğü Kürd kültüründe aynı anlama gelir. Bu ise Kürd kültüründeki Mitraizmin köklerini açıkça göstermektedir. Yarsan kültüründe “yar sözcüğünün “yoldaş, fikirdaş ve merhamet” anlamında kullanıldığı çok açıktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.