MİT’in yaptığı PKK operasyonunun detayları ortaya çıktı!

Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan bir eylemde kullanılmak üzere Suriye’den patlayıcı aktarmaya çalıştığı MİT tarafından belirlenerek vurulan ‘Demhat Sperti’ kod isimli Mesut Taşkın’ın, Hatay’ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçeleri ile bazı illerde terör örgütünce çıkarılan yangınların talimatını veren terörist olduğu belirtildi. Taşkın’ın etkisiz hale getirilmesi ile PKK’nın yurt içine yönelik patlayıcı ve kadro aktarımına büyük darbe vuruldu. Operasyona ait anlar Sile an be an kaydedildi.
Takip et
MİT’in yaptığı PKK operasyonunun detayları ortaya çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hatay’ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçeleri ile bazı illerde geçen sene terör örgütü PKK/YPG unsurlarınca çıkarılan orman yangınların talimatını veren “Demhat Sperti” kod isimli terörist Mesut Taşkın, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından geçen sene 20 Ekim’de düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, geçen sene 9 Ekim’de Hatay’ın Belen ilçesinde 9’u ormanlık, 6’sı kırsal alanda olmak üzere 15 ayrı noktada meydana gelen, rüzgarın etkisiyle İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan, yerleşim birimlerinde de etkili olan ve PKK’ya bağlı “ateşin çocukları inisiyatifi” tarafından çıkarıldığı iddia edilen yangınların sonrasında geniş çaplı soruşturmalar yürütüldü.

Ülke içinde ve sınır ötesinde çalışmalarını yoğunlaştıran MİT, Türkiye’deki PKK unsurlarına orman yakma talimatı veren teröristin “Demhat Sperti” kod isimli Mesut Taşkın olduğunu belirledi.

Terör örgütünce çukur operasyonları sırasında düzenlenen bombalı saldırılarda kullanılan patlayıcıların yurt içine aktarımını sağlayan Taşkın, Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan bir eylemde kullanılmak üzere Suriye’den patlayıcı aktarmaya çalışırken MİT tarafından tespit edildi. Geçen sene 20 Ekim’de terör örgütünce yaratılan toprak tahkimatta, yanındaki teröristle patlayıcı aktarımı esnasında Sile görüntülenen terörist, etkisiz hale getirildi. Taşkın’ın yanında örgüt üyesi da operasyonda vuruldu. İki teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon, Starafından an be an kaydedildi.

MİT’in yaptığı PKK operasyonunun detayları ortaya çıktı!

PKK’NIN YURT İÇİNE YÖNELİK PATLAYICI VE KADRO AKTARIMINA DARBE

2015 senesinden beri Suriye’de bulunan Taşkın, önce örgüt yöneticilerinden “Hakkı Gabar” kod isimli İskan Akyüz’e daha sonra da Murat Karayılan’a bağlı olarak Türkiye-Suriye ve Irak-Suriye arasında düzenlenen patlayıcı aktarımlarının sorumlusu olarak faaliyet gösterdi.

Taşkın, 2015 senesinde Silopi’de 3 polisin şehit edildiği, 2016 senesinde ise Cizre’de Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne gerçekleştirilen ve 12 polis memurunun şehit olduğu, 75’i polis olmak üzere 78 kişinin yaralandığı eylemleri planladı ve bu saldırıda kullanılan patlayıcıları Türkiye’ye aktardı.

Silopi’de Gümrük Müdürlüğüne ait servis aracına yönelik 15 Ağustos 2016’daki bombalı saldırı ile 11 Nisan 2017’de Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan emniyet binasına yönelik bombalı eylemde kullanılan patlayıcının da aynı terörist tarafından Türkiye’ye getirildiği belirlendi.

Sınır bölgesini iyi tanıması ve bölgedeki teröristler üstündeki etkisi sebebiyle Taşkın’ın etkisiz hale getirilmesi, PKK’nın yurt içine yönelik patlayıcı ve kadro aktarımına büyük darbe vurdu.

BİNLERCE HEKTAR ALAN YANDI

Hatay’da 300-400 bin hektar alanın yandığı geçen sene 9 Ekim’de başlayan yangınlar 11 Ekim 2020’de kontrol altına alınmıştı.

Yangında 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı yanmış, 70 vatandaş yangından etkilenmişti. Ormanlık alandaki yangında çok sayıda hayvan telef olmuştu.

İhbarlar ve bazı görgü tanıklarının ifadeleri neticesi yangında sabotaj ve kasıt olasılığını değerlendiren adli ve idari birimler, bölgede çalışma başlatarak bazı kişileri gözaltına almıştı.

Terör örgütü PKK/YPG propagandası yapan sosyal medya hesaplarının yangınların “Ateşin çocukları inisiyatifi” isimli örgüt tarafından çıkarıldığını iddia etmesi ve daha önce çıkan bazı yangınları da bu örgütün üstlenmesi üstüne istihbarat birimleri harekete geçmiş, terör örgütü PKK’nın Amanos Dağları’ndaki örgütlenmesine yönelik operasyonlara hız verilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.