Mısır’da doğum günü pastasını cinsel organ figürleriyle süsleyen kadına gözaltı

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen bir doğum günü kutlaması için hazırladığı pastaları kadın ve erkek cinsel organlarıyla süsleyen kadın pastacı, fotoğraflarının sosyal medyada yayılması üzerine gözaltına alındı.
Takip et
Mısır’da doğum günü pastasını cinsel organ figürleriyle süsleyen kadına gözaltı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerde ‘Deneme evliliği’ tartışmalarının yaşandığı Mısır’da sosyal medya azizliği yaşandı. İsmi açıklanmayan bir kadın pastacının doğum günü pastalarını kadın ve erkek cinsel organı figürleriyle süslemediği görüntülerin sosyal medyada yayılmasıyla, kadın gözaltına alındı, daha sonra yaklaşık 320 dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Mısır Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın partiye ev sahipliği yapan kulübün olaydaki sorumluluğuyla ilgili inceleme yürüttüğü, özel bir spor kulübünde düzenlenen partiye katılan bazı kadın davetliler hakkında da soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Mısır Müftülüğü Dar al-İtfa’nın Facebook’taki açıklamasında bu tür eylemlerin İslam’a aykırı olduğu belirtilirken,”Bu tür tasvirler, değerler sistemi ve toplumsal yaşama bir saldırıdır” denildi.

İnsan hakları avukatı Negad El Borai, Twitter mesajında “Bu olay, Mısır toplumunda devletin desteğiyle ülkedeki aile değerlerini koruma bahanesiyle kişisel özgürlükleri ortadan kaldırmaya çalışan bir kesimin olduğunun teyididir” dedi.

El Borai, mesajında bazı Mısırlı kadınlar hakkında, TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında yayımladıkları videoların “ahlaka aykırı olması nedeniyle” açılan davalara gönderme yaptı.

Mısır’da geçen hafta sosyal medya fenomenleri 22 yaşındaki Mawada al-Adham ile 20 yaşındaki Haneen Hossam’a Temmuz’da verilen ikişer yıllık hapis cezaları temyiz mahkemesinde bozulmuş, mahkeme “ahlaka aykırı fotoğraf ve videolar yayımlayarak aile değerlerine zarar vermekle” suçlanan kadınlara verilen para cezalarını ise kaldırmamıştı.

Kaynak: Haber Global

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.