Mısır’da Bulunan Yeni Ahşap Tabutlardan Mumyalar Çıktı!

Mısır’ın Luxor kentinde yapılan çalışmalarda 30 adet tarihi ahşap tabut bulundu. Tabutlar hiç bozulmamış durumda ve içlerinde mumyalar var!

Mısırlı arkeologlar yaptıkları kazı çalışmalarında büyük bir başarıya imza attı. Luxor kentinde yürütülen çalışmalarda 30 adet eski mısır döneminden kalma tabut bulundu. Tabutların günümüze kadar hiçbir deformasyona uğramadan gelmiş olması ise herkesi şaşırttı.

YÜZYILIN EN BÜYÜK MUMYA KEŞFİ!

Bakanlık desteği ile yürütülen kazılarda bulunan tabutların içerisinde mumyalar çıktığı da öğrenildi. yetkililer keşfin son yüzyıllarda yapılan en büyük keşif olduğunu savundu. karşı karşıya yerleştirilen tabutların iki tabaka halinde bulundukları bildirildi. Tabutların üzerindeki yapılan işlemeler ve boyamalar ise bozulmadan günümüze kadar gelmiş durumda.

Mısır’da Bulunan Yeni Ahşap Tabutlardan Mumyalar Çıktı!

Bulunan mumya mezarların M.Ö. 664-332 yıllarına ait olduğu düşünülüyor. Fakat içlerinde bazı mezarların ise M.Ö 1550-1292 yıllarına ait olduğu da tespit edildi. Nil Nehri’nin batısında bulunan Asasif Gömütü’ndeki Theban Nekropolü’nde ortaya çıkan mumya tabutları ile ilgili arkeologlar gece gündüz yeni bulgular elde etmek için çalışıyor.

Mısır’da Bulunan Yeni Ahşap Tabutlardan Mumyalar Çıktı!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı