Mısır, Türkiye’den uyumlu adımlar bekliyor!

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için Ankara’nın adımlarının Mısır’ın prensip ve hedefleri ile uyumlu olması gerektiğini belirtti.
Takip et
Mısır, Türkiye’den uyumlu adımlar bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Shoukry, Kahire ve Ankara arasında seneler süren gerilim ardından temas kurulduğunu doğrularken iki ülke arasındaki diyalogun sınırlı olduğu sinyalini verdi.

Mısır’da ülkenin seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin 2013 senesinde ülkede meydana gelen protestoların sonrasında ordu tarafından devrilmesinden beri iki ülke arasındaki ilişkiler fiilen durdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta yaptığı açıklamada diplomatik temasın tekrar kurulduğunu belirtmişti.

Shoukry, “Diplomatik ilişkilerin dışında bir iletişim yok. Türkiye’nin adımları Mısır’ın prensip ve hedefleri ile uyumlu olursa iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için zemin hazırlanmış olur” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cuma günü Mısır ile temaslar ile ilgili , “Mısır’la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor… En üst düzeyde değil de bunun bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki
Mısır’la olan bu süreci çok daha kuvvetli bir biçimde devam ettirelim” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.