adplus-dvertising

Mısır, Süveyş Kanalı’nı kapatan gemiye 1 milyar dolar para cezası kesip rehin aldı!

Mısır, Süveyş Kanalı’nı karaya oturarak kapatan kuru yük gemisi The Ever Given için kararını verdi. Gemiye uğrattığı ekonomik zarar için 1 milyar dolar para cezası kesilirken para ödenene kadar gemiye de el konuldu.
Takip et
Mısır, Süveyş Kanalı’nı kapatan gemiye 1 milyar dolar para cezası kesip rehin aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mısır, geçen ay Süveyş Kanalı’nda yaptığı kaza neticesi 6 gün boyunca deniz trafiğinin durmasına neden olan “The Ever Given” adlı dev konteyner gemisinin yol açtığı zarar tazmin edilinceye dek alıkonulacağını duyurdu. Geminin kanalı ortalama 1 milyar dolar zarara uğrattığı öngörülüyor.

Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, Mısır’ın “ON” kanalına yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı’nda kaza yapan konteyner gemisinin sefer veri kayıt cihazını (VDR) deşifre etme işleminin tamamlandığını söyledi.

Kazanın nedeninin teknik arıza olabileceğini belirten Rabi, geminin sahiplerinin kanalın uğradığı zararı tazmin etmeyi reddetmesi halinde konunun yargıya taşınacağını ve yol açtığı zarar tazmin edilene kadar göller bölgesine çekilen geminin alıkonulacağını ifade etti.

Rabi, tazminat istemi için kaza sonrası Süveyş Kanalı’nın uğradığı zararın net olarak tespit edilmesine çalışıldığını, ortalama 1 milyar dolarlık bir zararın söz konusu olduğunu kaydetti.

Kazadan sonra günlerce kanalda beklemek mecburiyetinde kalan gemilere bazı tazminatlar verilmesiyle alakalı meseleler üstünde düşünüldüğünü söyleyen Rabi, Süveyş Kanalı’nın güvenli bir geçiş kanalı olduğunu, silahlı güçlerin kanalın emniyeti için daima çalıştığını kaydetti.

KAZA NEDENİYLE DENİZ TRAFİĞİ DURMUŞTU

“The Ever Given” adlı dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve kötü hava şartları sebebiyle görüş mesafesinin düşmesi neticesi 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması sebebiyle ham petrol, LNG ve pek çok ürün sevkiyatlarında aksamalar meydana gelmişti.

Süveyş Kanal İdaresi, 6 gün süren çalışmaların sonrasında 29 Mart’ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla neticelendiğini ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Bu süreçte Mısır’ın günlük ortalama 12-14 milyon dolar zarara uğradığı tahmin edilirken, kazadan sonra göller bölgesine çekilen The Ever Given’ın küresel ticarete verdiği günlük zararın ise 10 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.