adplus-dvertising

Minik Bulut, 5 ay sonra bulunan donör ile hayata yeniden tutundu

Antalya’da bilier atrezi (doğuştan safra kanallarının olmaması) hastası olarak dünyaya gelen ve hızla kilo kaybedip gelişimi duran 8 aylık Bulut bebeğe 5 ay sonra uygun donör bulunarak, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezinde karaciğer nakli yapıldı. Bulut bebek, nakil sayesinde sağlığına kavuştu.
Takip et
Minik Bulut, 5 ay sonra bulunan donör ile hayata yeniden tutundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mardin’de yaşayan ev hanımı Elif Koç (33) ile Uzman Çavuş Serkan Koç’un (33), geçtiğimiz 12 Ekim tarihinde Mersin’de özel bir hastanede erken doğumla bir erkek çocukları dünyaya geldi. Büyük mutluluk yaşayan çift, çocuklarının adını Bulut koydu. Koç ailesi, bebeğin dışkısındaki farklılık ve yüzündeki sarılık üstüne doğumun yapıldığı özel hastaneye gidip vaziyeti anlattıklarında “Sıkıntı olmaz, bu tür şeyler normal” denerek evlerine gönderildi. Askeri personel olan baba Serkan Koç, görev yaptığı bölgede çocuk doktorunun olmaması sebebiyle Bulut’un vaziyeti hakkında tekrardan hastaneden bilgi almak istedi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezine başvurdu

Doktorların bir sıkıntı olmayacağını söylemesi üstüne Koç ailesi, Mardin’in Savur ilçesine gitti. 2 aylık aşısı sırasında Koç ailesine gittikleri sağlık ocağında Bulut’un sarılığının ciddi olduğu ve ayrıntılı bir doktora başvurmaları gerektiği bildirildi. Diyarbakır’da yapılan tetkiklerde karaciğer değerleri yüksek çıkan minik Bulut, 10 gün hastanede kaldı. Değerleri normale dönen Bulut, Ankara’da bir hastaneye sevk edildi. Ankara’da yapılan ayrıntılı tetkiklerde Bulut’a bilier atrezi (doğuştan safra yolları yokluğu) tanısı konuldu ve acil akciğer nakli yapılması gerektiği bildirildi. Aile, yaptıkları incelemenin sonrasında Şubat ayında nakil için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezine başvurdu. Burada acil karaciğer nakli yapılması gerektiği kararı verilen Bulut’a, anne ve babasının yanı sıra akrabaları verici olmaya karar verdi ancak doku ve kan uyuşmazlığı sebebiyle donör olamadı.

AÜ Organ Nakli Merkezinde başarılı operasyon

Bir süre sonra Malatya’da yaşayan Safiye Badas (39) anne ve babanın çağrısını görünce vaziyete kayıtsız kalamadı. Otobüs bileti alarak hemen Antalya’ya gelen Badas, lüzumlu tetkiklerin yapılması için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezine başvurdu. Badas’ın dokusu minik Bulut ile eşleşti. AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı’nın başında bulunduğu ekip tarafından minik Bulut’a 2 hafta önce karaciğer nakli gerçekleştirildi. Ameliyata AÜ Rektörü Özlenen Özkan da katıldı. 3 gün yoğun bakımda tutulan Bulut bebek, 15 gün servis tedavisi gördü. AÜ Rektörü Özlenen Özkan da Bulut ve ailesini servis odasında ziyaret ederek tedavi sureci hakkında bilgi aldı. Özkan, aileye “Bundan sonra sizi takip edeceğiz” şeklinde konuştu. Minik Bulut, dün taburcu edilerek ailesiyle beraber evine gönderildi.

“Verici ablamız bir hafta içinde taburcu oldu”

Süreci anlatan anne Elif Koç, “Çocuğumuza doğuştan ‘bilier atrezi’ tanısı konuldu. Geç tanı konulmuştu. Doktorumuz bize acilen karaciğer nakli olmasını gerektiğini belirtti. Benim, çocuğumun babası ve akrabalarımın hiçbirisinin uymadı. Bir adet ablamız gönüllü olarak bizlerle iletişim kurdu. Sonrasında bizim de ricamız ile hemen bilet alarak Antalya’ya geldi. Tüm tetkikleri yapıldı, çok şükür dokular uydu ve ameliyat oldu. Verici ablamız da bir hafta içinde taburcu oldu. Çok şukur iyiye gidiyor” şeklinde konuştu.

“Tam umudumuzun kesildiği zamanda aradı”

5 ay boyunca uygun donör bulunmasını beklediklerini söyleyen anne Koç, “Karaciğer değerlerini ilaçlar ile düşürülmeye çalışılıyor, 5 ay boyunca bekledik ve şu anda mutluyuz. Tam umudumuzun kesildiği zamanda ablamız aradı ve canımıza can oldu. Allah ondan bin kere razı olsun“ diyerek konuştu. Taburcu olduklarına sevindiklerini söyleyen Koç, “Hocalarımıza ve burada çalışan tüm personele teşekkür ederim. Herkes bizimle ilgilendi. Biz donör çıkmasını çok bekledik. Bu nakillerin herhangi bir sıkıntısı yok. Bizim gibi bekleyen çok hasta var. Bağışçı olarak onlara umut olabilirler. Bizim vericimiz 1 hafta içerisinde taburcu oldu” şeklinde konuştu.

“10 kilo altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara göre daha zor oluyor”

Nakil hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise şunları belirtti: “Çocuğumuza doğuştan ‘bilier atrezi’ denen doğuştan safra yokluğu ile doğmuş bir bebekti. Sıkıntıları vardı, sarılık gibi. Hastanın vericisi akraba olmayan bir vericisiydi. Kurul onayı alındıktan sonra ameliyat gerçekleştirildi. Bu vericisinin karaciğerinin küçük bir parçasını aldık, organ nakli gerçekleştirildi. Belli bir iyileşme periyodu geçirdi. Şu anda da vaziyeti gayet iyi. Bu 10 kilo altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara göre daha zor oluyor. Ama Akdeniz Üniversitesi ekibimizin deneyimi bu ameliyatın başarılı bir biçimde geçmesine yardımcı oldu. Bu hastalarımızı ilk 3 ay çok yakın takip ediyoruz. Daha sonra da takip periyotlarını artırarak bir ömür boyu bizim takibimizde olacak. Biraz ilaç kullanacak. Ama daha sonra bu ilaçlarda azalacak. İnşallah büyüyüp okula gidecek.”

“Mühim olan beyin ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir”

Vatandaşlara bir defa daha organ nakli bağış çağrısında bulunan Aydınlı, “Burada esas mühim olan beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarımızın ailelerinin bağış yapmasıdır. Eğer biz beyin ölümü gerçekleşmiş hastamızdan bunu alabilseydik büyük bir insan olsa bile onun karaciğerini küçük hale getirip bir parçasını Bulut’a, bir parçasını da büyük bir insana takabilirdik. Mühim olan beyin ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir. Bunu da şu şekilde düşünmeli hepimiz bir gün bağışçı olabiliriz. Bize yahut yakınlarımıza karaciğer böbrek nakilleri gerekebilir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.