Mineralli maden suyu ve soda aynı şey değildir! Maden suyu ve soda farkı nedir?

Lokantada, markette, kafeteryada Mineralli Maden Suyu istediğinizde en iyi olasılıkla “maden suyu mu?” sorusu ile karşılaşırsınız. Mineralli Maden Suyu ile soda birbirinden farklıdır. Mineralli Maden Suyu doğaldır ve zengin bir içeriğe sahiptir. Bunun aksine soda işlenmiş bir sudur ve dışarıdan müdahale ile yapısı değiştirilerek üretilir. İçilebilir nitelikte herhangi bir suya karbondioksit eklenmesiyle elde edilen gazlı içecek olur kendisi. Soda da mineral yoktur, fakat mideyi rahatlatır.Maden suyu mu içilmeli soda mı? Maden suyunun zararları var mı? Meyveli sodanın zararları nelerdir?

Mineralli Maden Suyu ile ilgili bilinen yanlışlardan biri de soda ile aynı şey olduğudur. Aslında her ikisi de birbirinden çok farklı yapılarda iki ayrı içecektir.

Doğal Mineralli Maden Suyu , doğal su çevriminde yeraltında oluşur ve toprakta bulunan birtakım element ve maddeleri çözünmüş halde içerir. Kırık hatlar (faylar) veya jeolojik yapılar olan bölgelerde yeraltındaki bir Mineralli Maden Suyu kendiliğinden yeryüzüne çıkabildiği gibi, rezervuarından sondaj ile de yeryüzüne alınabilir. Çıkarıldığı yerde, (yani taşınmadan) doğal niteliği ve mineral kompozisyonu ve içeriği değiştirilmeden şişelenir.

Soda ise işlenmiş suya, litresinde en az 750 mg olacak düzeyde soda (sodyum bikarbonat) ve litresinde 2-4 g düzeylerde karbondioksit katılıp, şişelenmesi ile üretilir. Mineralli Maden Suyu litresinde en az 1000 mg değişik mineraller içerir. Oysa, soda sadece sodyum ve bikarbonat içerir. Görüldüğü gibi soda, yapay olarak elde edilen ve içeriği Mineralli Maden Suyu kadar zengin olmayan bir içecektir.

Yeraltı sularından elde edilen, mineral bakımından oldukça zengin ve karbondioksit gazı ile beraber yerlatındaki çatlaklardan devam ederek yeryüzüne çıkan, doğal bir içecektir. Soda da olduğu gibi maden suyu da mideyi rahatlatır. Bu doğal suyun içinde: Bikarbonat, sülfat, klorür, kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, demir,potasyum ve sodyum bulunur.

ABD’de hipertansiyonda yüksek sodyum içeriği nedeniyle sodanın tavsiye edilmemesi, Türkiye’ye Mineralli Maden Suyu tavsiye edilmemesi şeklinde yansımıştır. Oysa, Mineralli Maden Suyu soda değildir, daha da ötesi çoğu Mineralli Maden Suyu kalp ve damar sağlığı için son derece yararlıdır ve tansiyonu düşürücü etkileri vardır. Türkiye’deki Mineralli Maden Suyu hipertansiyonlu kişilerce doktor kontrolünde rahatlıkla tüketilebilir.

Mineralli Maden Suyu mineral içerir, soda içermez.

Mineralli Maden Suyu doğaldır, soda sonradan imal edilir.

Mineralli Maden Suyu tansiyon düşürür, soda yüksek sodyum nedeni ile yükseltir.

Mineralli Maden Suyu sağlık açısından yararlıdır, sodanın bilinen bir yararı yoktur.

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Dyt. Zuhal Güler Çelik, konuyla ilgili görüşlerini bizle paylaşıyor:

İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleride alarak yol alırlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir.

Günde ne kadar maden suyu tüketmeli?

Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir.

Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca fazla sodyum alımı idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorunu için risk faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı.

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Her yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.

Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).

Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.

Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.

Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyacı da artar. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmakta fakat bunların kalori de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda var.

Özellikle yaz aylarında ter ile kaybettiğimiz tuz ve minerallerin yerine konması için maden suyu çok güzel bir aparatiftir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum, ağız ve diş sağlığının gelişmesinde bize yardımcı olmaktadır.

Maden suyu içeriği ile mineral ihtiyacımızı karşılamak için güzel bir kaynaktır. Maden suyu içindeki mineraller sebebiyle sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekler. Ter, solunum ve idrar yoluyla kaybolan minerallerin yerine konması için, suyla birlikte geri kalan kısmın tamamlanmasında maden suyunu destekleyici olarak kullanabiliriz..

Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?

Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebeğin beslenebilmesi ve gelişiminin sağlanabilmesi için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacının bir kısmını tamamlayabilmek için, bu dönemde farklı bir sağlık problemi (hipertansiyon…vb) yaşanmıyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

Maden suyu böbrek taşı yapar mı?

Böbrek taşı oluşumunu maden suyu tüketmeye bağlamak yanlış olur. Aksine yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere göre böbrek taşı oluşumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

Yemekle birlikte aldığımızda hem mineralli sudan hem besinlerden mineral emilimini kolaylaştırıyor. Bu nedenle yemek sırasında içecek olarak tercih edilebilecek bir alternatiftir. Fakat maden suyu diye satılan soda içerdiği azla bikarbonat neden ile yemek sırasında ve hemen sonrası içildiğinde mide ast dengesini bozarak sindirimi geciktirebilir. Bazı maden sularında sodyum miktarı yüksek olabilir.

Eğer tansiyon yüksekliği şikayetiniz varsa bu maden sularında tüketmemeniz önerilir. Soyum miktarının yüksek olup olmadığını etiketinden kontrol edebilirsiniz. Gerçek maden suyunun bilinen bir zararı yoktur fakat ülkemizde maden suyu adı altında satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve aşırı bikarbonat içeriği nedeni ile zararı görülebilmektedir.”

Günde ne kadar tüketilmeli?

Doğal kaynak suyu olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Günde 1 litreye kadar tüketmek mümkün. Bu oranı sağlayamıyorsanız günde 2 şişe içmeniz tavsiye ediliyor.

Meyveli soda yapaydır

Uzmanlara göre soda hakkında bilinenlere rağmen dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Öncelikle soda zayıflatır bilgisi doğru değil. Diğer bir nokta günde 2 şişeden fazla soda tüketilmemelidir. Akşam yemeklerinden sonra bir adet içilmesi önerilir. Ve en önemlisi de meyveli değil sade soda tercih edilmelidir. Çünkü meyveli soda yapaydır ve sade soda içinde bulunan mineraller daha verimlidir.

Meyveli sodanın zararları

Meyveli sodalar içinde bulunan fazla şekerden dolayı kilo alımını hızlandırabilir.

Soda dediğimiz su veya su benzeri gıdanın içerisine karbondioksit gazının eklenmesiyle elde edilen tamamen yapay ve gazlı bir içecektir. Yapılış aşamasında kullanılan bu gaz, fazla kullanımda vücutta çeşitli sorunlar gözlenebilir.

C vitaminli meyve aromalı sodalarda koruyucu madde olarak “sodyum benzoat” maddesi kullanılır. C vitamini ile sodyum benzoat birarada olduğunda, bekletilirken ısı ve ışığa maruz kalırsa insanlar için kanserojen olan ‘benzen’ maddesi oluşur.

Fazla kullanım olduğunda midenin asit üretimine ek olarak mide yanması, kanaması, delinmesi, ve tembellik gibi sorunların oluşmasına yol açabilir

İçerisinde bulunan yüksek miktarda aroma ve şekerden dolayı vücudu şekere bağımlı yapar. Kilo alınmasına neden olabilir. Şeker hastalarının kullanması sakıncalı olabilir.

Uzun yıllar ve fazla oranda tüketilirse kansere neden olabilir.

Tansiyon sorunu yaşayanlar için içimi önerilmemektedir.

Kanda bulunan oksijeni tükettiği için buna bağlı olarak birçok sorunla karşılaşılabilir.

Gün içinde tüketim miktarı arttığında böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir.

Maden suyu da soda da mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir. Ancak maden suyunun saf ve mineral deposudur.

Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir. Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonhidrat eklendiğinde elde edilir. Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral içermemektedir.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı