adplus-dvertising

Mimar Sinan Büyük Ödülünü Doç. Dr. Sevinç Hadi aldı

Mimarlar Odası tarafından 1988 senesinden bu yana her iki yılda bir gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Töreninde bu sene Mimar Sinan Büyük Ödülü’nü aktif mimarlık hayatı boyunca kentsel ölçekten mekânsal ölçeğe kadar geniş bir yelpazede yüksek özellikte işlere imza atan Doç. Dr. Sevinç Hadi aldı.
Takip et
Mimar Sinan Büyük Ödülünü Doç. Dr. Sevinç Hadi aldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mimar Sinan Büyük Ödülü, Türkiye’de mimarlık mesleğinde ortaya koydukları projeler ve mesleğe yaptıkları katkılar nedeniyle mimarlara verilen mühim bir ödüldür. Fikir, proje ve yapı alanlarında toplam 98 eserin değerlendirmeye alındığı ödül programında, katılımcıların çalışmaları Ulusal Mimarlık Ödülleri Kataloğuyla ulusal ve uluslararası bütün mimarlık camiası ile paylaşılarak Türkiye’nin bu alandaki tanıtımına katkı sağlanıyor. Bu sene da 18. gerçekleştirilen ödül töreninde Mimar Sinan Büyük Ödülü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Sevinç Hadi’ye verildi.

Mimar Sinan Büyük Ödülünü Doç. Dr. Sevinç Hadi aldı

Doç. Dr. Sevinç Hadi’nin biyografisi
Türkiye’de Mimarlık mesleğinin duayenlerinden biri olan, tasarladığı binalar ile yakın dönem Türkiye mimarlık tarihinde mühim bir yere sahip olan 1934 Mersin doğumlu Doç. Dr. Sevinç Hadi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1959 yılında mezun oldu. 1960-1961 seneleri arasında Almanya’da çalıştı. 1962 senesinde Türkiye’ye döndükten sonra serbest mimarlık bürosunu kurdu. Selendi, Horsunlu, Göreme, Develi, Şile imar planlarını yaptı. Göreme bölgesel yerleşimi ve mimarisi üstüne incelemeler yaptı. Bu incelemeler İsviçre’de yayınlanan Architectures-Formes-Fonctions yıllığında basıldı. 1964 senesinde Şandor Hadi ile çalışmaya başladı.1986 senesinde Şandor Hadi’nin vefatına kadar serbest mimarlık faaliyetlerini beraber sürdürdü. Müstakil ev, konut bloğu, büro binaları, üniversite kütüphaneleri, restorasyon projeleri ve uygulamaları üstünde çalıştılar. Katıldıkları serbest ve davetli ulusal yarışmalarda dereceler, ödüller aldılar. Serbest davetli yarışmayla 1.ödüle layık görülerek inşa edilen Milli Reasürans T.A.Ş. yapısı ile 1992 senesinde III. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Proje Dalı Ödülü, 1994 senesinde IV. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nde Yapı Dalı Ödülü’nü kazandı. Bu yapı 2011 senesinde Mimarlar Odası İstanbul Büyük Kent Şubesinin girişimi ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 2’no.lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Türkiye Modern Mimarlık Mirası çerçevesinde kültür varlığı olarak tescil edildi. Tasarım faaliyetinin yanı sıra bütün mesleki hayatı boyunca mimari eğitim alanında da çalıştı. 1987 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi’nde doçent olup aynı üniversiteden 2001 senesinde emekli oldu. 2009 senesinde ders vermekte olduğu Beykent Üniversitesi’nde VIII. İletişim Ödülleri’nde Mimari Alanda Onur Ödülü aldı. 2012 senesinde Türk Serbest Mimarlar Derneği büyük ödülünü kazandı. Halen T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde ders vermektedir.

Mimar Sinan Büyük Ödülünü Doç. Dr. Sevinç Hadi aldı
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.