Milyonlar kazanan futbolcular vergi döneminde ortada yok!

Milyonlar kazanan futbolcular, vergiye gelince topu taca atıyor. Bu sene yalnızca 16 futbolcu beyanname vermiş. Futbolculara sıkı denetim getirilmesi gündemde.
Takip et
Milyonlar kazanan futbolcular vergi döneminde ortada yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın başkanlığında verilen spor kanunu teklifi kapsamında önceki gün Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile Meclis’te yapılan toplantıda mühim konular gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, toplantıda Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi büyük takımların aynı zamanda anonim firma olduğu, borçlanmasının daha çok olduğu ve bu vaziyetin daha küçük spor kulüpleri için yeni sıkıntılar doğurabileceği aktarıldı. AK Parti kurmayları “Kulüplerin anonim firma gibi yönetilmesi ve denetiminin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılmasını planlıyoruz. Denetim yapılırken de anonim firma ve spor kulübünün ayrımının dikkate alınması talep edildi” şeklinde konuştu.

CEBİNDEN ÖDEYECEK
Toplantıda, Ticaret Hukuku’na göre kulüp başkanının kendi dönemindeki borçları üstlenmesi ve buna ilişkin şahsi sorumluluk getirilmesi konusu gündeme geldi. Ağaoğlu’nun söz konusu düzenlemeyi desteklediği kaydedilirken, AK Parti kurmayları “Düzenleme ile kulüp başkanları kulüplerden sorumlu olacak. 1 milyon borcu da olsa cebinden ödeyip gidecek” diyerek konuştu.

BORÇLANMAYA SINIR
Öte Yandan, kulüplerin borçlanmasına sınırlandırma getirilmesinin de toplantıda ele alındığı söylendi. Yapılacak düzenlemeyle kulüpler, gelirinin bir kısmıyla borcunu ödemek mecburiyetinde olacak. Ödemeyen kulüplere transfer sınırlaması ya da para cezası gibi yaptırımların getirilmesi üstünde duruluyor. Gene toplantıda, kulüplere yönelik etkin bir mali denetimin sağlanmasına yönelik değerlendirmelerin yapıldığı da kaydedildi.
Toplantıda, futbolcuların vergi ödemesine yönelik konular da ele alındı. 1 Kasım 2019’dan sonra imzalanan yerli ya da yabancı profesyonel futbolcu sözleşmelerinde, 600 bin TL’yi geçen brüt kazançlarda kulüp yüzde 20, futbolcu da yüzde 20 vergi ödemek mecburiyetinde. Fakat 31 Mart 2021’de beyanname süresi dolmasına karşın Süper Lig’den beyanname veren 15, TFF 1.Lig’den ise yalnızca 1 futbolcu var. Bu kapsamda toplantıda, futbolcuların vergi ödemelerinin daha sıkı denetlenmesi gerektiği gündeme geldi. Toplantıda, futbolcuların düzenlemeyle beraber vergi oranlarının artırılabileceği de ifade edildi.

PARA AZ GÖSTERİLİYOR
AK Parti kurmayları “Türkiye’de yerli ya da yabancı futbolcuların tamamı vergi ödemek mecburiyetinde. Fakat bazı kulüpler, futbolcuları bünyesine kazandırmak için çifte sözleşme imzalıyor. Futbolcunun vergi vermesini önlemek için resmî olarak imzalanan sözleşmede alınan para daha az gösteriliyor. Öbür sözleşmede ise futbolcuyla anlaşılan ücret yer alıyor. Bu yüzden vergi ödenmeyebiliyor. Bazı kulüpler de futbolcuyla yaptığı anlaşmada vergisini kendisinin ödeyeceğini ifade ediyor. Bu yüzden beyannamede bulunan futbolcu sayısı az görünüyor olabilir. Yeni kanunla beraber, kulüpler ve futbolcular arasında imzalanan sözleşmelere şeffaflık getirilecek. Devlet de ne kadar vergi alacağını bilecek. Vergisini ödemeyen futbolcu ya da kulüplere de yeni yaptırımlar gelecek” değerlendirmesini yaptı.

Taraftar başkanları da oylamaya katılsın
Toplantıda, Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Merkez Hakem Kurulu gibi kurullara getirilecek düzenleme de toplantıda gündeme geldi. Taraftar grubu başkanlarının da kongrelerde oylamalara katılması görüşünü dile getirildi.

ALPAY ÖZALAN: SİVASSPOR’UN KURUŞ BORCU YOK

AK Parti TBMM İdari Amiri olan eski milli futbolcu Alpay Özalan “Bu kanun ile kulüplere ‘yönetici bulamazsın’ diyorlar. Ben de onlara ‘inşallah’ diyorum. Bu işi düzgün yöneten ya da bilen insanlar gelip yönetsin istiyoruz. Mesela, Sivasspor da dernek statüsünde olmasına karşın bir kuruş borcu yok. Bu kanun çıkmadığı sürece biz bu borcun önüne geçemeyiz. Suistimal eden ve kötüye kullanan insanlara ağır cezalar verilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.