Milli Savunma Bakanlığı: Yeni Harekata Gerek Kalmadı

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada Suriye'de yeni operasyona gerek kalmadığı bildirildi.
Takip et
Milli Savunma Bakanlığı: Yeni Harekata Gerek Kalmadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanlığı'ndan paylaşılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı ile alakalı son olaylar ile alakalı 6 maddelik açıklama geldi. Açıklamada yeni operasyona gerek kalmadığı bildirildi. Ayrıca Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre, ABD askeri görevlilerinin, Türkiye'nin askeri kurumlarına YPG/ PKK'lı teröristlerin Barış Pınarı Harekatı operasyon bölgesinden çıktığını yazılı olarak haber verdiğini teyit etti.

ANLAŞMAYA GEREKLİ HASSASİYET GÖSTERİLMİŞTİR

Açıklamada, 17 Ekim'de Fırat'ın doğusu ile alakalı Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlandığı ve bu çerçevede Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verildiği anımsatılarak, "Bugüne dek tarafımızdan anlaşmaya varılan konuların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir." sözleri kullanıldı.

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çıkmasının sona erdiğinin bildirildiği kaydedilen açıklamada, şunlar söylendi:

"YENİ BİR HAREKATA GEREK KALMAMIŞTIR"

"22 Ekim tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında uzlaşılan anlaşma çerçevesinde bugünden itibaren Rusya Federasyonu ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

Barış Pınarı Harekat alanı haricindeki hudutlarımızın emniyeti ve YPG terör örgütü güçlerinin 30 kilometre dışına çıkarılmasına dönük esasları da içeren varılan anlaşma kapsamında mevcut harekat alanımız haricinde bu aşamada yeni bir harekat yapılmasına lüzum yoktur."

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.