adplus-dvertising

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Ukrayna limanlarında duran tahıl yüklü gemilerle ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında duran tahıl yüklü gemilerin emniyetli bir biçimde ayrılması için, “Türkiye olarak yapabileceklerimiz var, beklentiler var. Birleşmiş Milletler’den bazı teklifler var. Bu anlamda biz İstanbul’da kurulacak bir harekat merkezine de emniyetli bir biçimde yönetilmesi konusunda anlayış birliği var. Bizde burada kolaylaştırıcı rolü üstlenmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Ukrayna limanlarında duran tahıl yüklü gemilerle ilgili açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM’de basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile görüşmesine ilişkin soruya, “Arkadaşlar bizim İngiltere Savunma Bakanı Sayın Ben Wallace’la uzun sürede bu şekilde yaptığımız temaslarımız var. Çeşitli yerlerde, NATO, ikili çerçevede görüşmelerimiz oldu. Resmi davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunuyorlar. Kendileri ile olumlu, kapsamlı, yararlı, yapıcı görüşmeler yaptık. Tabii bir taraftan ikili ilişkilerimiz çerçevesinde yaptığımız görüşmeler var, görüştüğümüz konular var. Öbür yandan da NATO içinde müttefikimiz olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda hem ikili ilişkilerimiz bağlamında hem bölgesel konular çerçevesinde birçok konuda karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Görüş alışverişinde bulunduk ve bunu da memnuniyetle müşahede ettik ki, birçok konuda anlayış birliği olduğunu da gördük. Bu da bir zeminin yerlerine sevindirici oldu. Burada bölgesel konularla beraber yaptığımız çalışmalarda görüşmelerde tabii bir de savunma sanayi konusu var. Beraber yaptığımız çalışmalarımız var. Bu çalışmanın daha da hızlanması, daha da gelişmesi konusunda mutabık kaldık. Askeri eğitim işbirliği ardından yaptığımız çalışmalar var. Bu tatbikatlarla işbirliğimiz var. Buna da gene gündeme getirmek suretiyle bunlarda daha ileriye nasıl gidebiliriz, daha etkili nasıl olabilir? Bunlar gündeme geldi.” şeklinde konuştu. Akar, “Bölgesel konuları çerçevesinde yapıcı hepinizin tahmin edebileceği gibi bu Ukrayna ve Karadeniz konusu var. Bizim her zaman söylediğimiz dile getirdiğimiz gibi bizim için, Türkiye için, ülkemiz için ve bölge için bölge ülkeleri için tehdit olan ülkeler için karelerin istikrarı çok mühim ve herhangi bir biçimde rekabet alanına çevrilmesini bu konuda kontrolünü getirdiği çerçevede bu bölgedeki barışın, istikrarın, huzurun devam ettirilmesini, buna uyum sağlanmasını, bu konudaki yapılacak faaliyetlerin hareketlerin gerçekten dikkatli olarak yapılması gerektiğini konuştuk” ifadelerini kullandı.

Rusya’da Tahıl Zirvesi’nde askeri heyetlerin bir araya gelmesine ilişkin soruya Akar, “Rusya’ya olan bölümünde en son yaptığımız görüşme. Konuşma sırasında kırmızı hat adlandırdığımız bir çalışma oldu. Mutabık kaldığımız biçimi ile birer arkadaşımızı konuda görevlendirdiği, onlar devamlı temas sağladılar. 21 Haziran bir heyet gönderdik. Bu anlamda bir harekat merkezini İstanbul’da kurulabileceği konusu bir defa daha gündeme getiriyor. Bu anlamda Birleşmiş Milletler ile ilişkimiz var. Rusya ile görüşmelerimiz oldu, tamamladı. Ve burada Ukrayna limanlarına duran benim bu tahıl gemilerin emniyetli bir biçimde adreslerini yerlere ulaşmasını temin etmek için ne yapmamız gerektiğini de beraberce burada heyetlerimiz eğitimize, arkadaşlarımız konuştular, görüştüler. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedildi. Neler yapılabileceği yani kullanıcıların yapması gereken hususların yapması gerekiyor. Bizden beklentiler Birleşmiş Milletler’den beklenenler bunlar bir biçimde kayıt altına alındı. Bu arkadaşlarımız oradan memnun bir biçimde ayrıldılar ve hatta bu arada bir jest olarak da o anda bulunan elemanların da bulunan Azokonkort diyerek bir gemi var, o geminin de hemen o andan itibaren serbest bırakılmasına dair heyetimize bilgi verildi. Bu değerler için Bakan tarafından talimat verildi. Bunu da haberiniz olsun, bu şekilde gönderiyor. Ondan sonra da bu konuda bizim beklentilerimiz olumlu. Önümüzdeki günlerde, saatlerde Ukrayna’da yapacağımız temaslar var. Birleşmiş Milletler memurlar ile yaptığımız temaslarda buradaki yetkililer ile görevliyle konuştukları, arkadaşlarımız konuşuyorlar. Önümüzdeki günlerde olumlu gelişmeler olabileceğini, somut adımın atılabileceğini değerlendiriyor. Tarafların geldiğimiz noktada bu konuda olayı olumlu baktıklarını görüyoruz, anlıyoruz. Tabi bizim orda uçaklarımız var. Uçaklarımız konusunda da gene hem Rus hem de Ukrayna tarafında ciddi ilerlemeler oldu. Bizim temennimiz, dileğimiz bir an önce bu tahıl yüklü gemilerin emniyetli biçimde ayrılması, güvenli seyri müteakip hedeflerine varmalarına çalışıyoruz. Bunun için bizim Türkiye olarak yapabileceklerimiz var, beklentiler var. Birleşmiş Milletler’den bazı teklifler var. Bu anlamda biz İstanbul’da kurulacak bir harekat merkezine de emniyetli bir biçimde yönetilmesi konusunda anlayış birliği var. Bizde burada kolaylaştırıcı rolü üstlenmiş bulunuyoruz. Arkadaşlarımız burada taraflarla konuşup, görüşüp herhangi bir kaza, herhangi bir istenmeyen vaziyet doğmadan bu işi planlandığı biçimde tarafların mutabık kaldığı biçimde gerçekleşmesi için nasıl yapılır bunu yapıyoruz ve Türkiye gerçekten bu konuda kendisine düşen görevleri yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.