adplus-dvertising

Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘mayın’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karadeniz’de belirlenen mayınlara yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, “Deniz Güçlerimiz başta olmak üzere gerektiğinde Hava Güçlerimizin de katkısıyla mayınla mücadelemiz devam ediyor. Şu ana kadar gayet başarılı biçimde sürdü, bundan sonra da aynı biçimde sürdürüleceğini değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘mayın’ açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik komutanlarının katılımıyla gerçekleşen videokonferans toplantısında devam eden faaliyetler ve sahadaki son vaziyet değerlendirildi. Dünyada ve bölgede mühim belirsizliklerin meydana geldiğini, yoğun bir dönemden geçildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri olarak ülkemizin, milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, bekası, hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması için yurt içinde ve sınır ötesinde bize verilen görevleri en iyi biçimde yapmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz” diyerek konuştu.

Geçen hafta önce Bulgaristan, Polonya, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan Savunma Bakanları ile altılı videokonferans toplantısı düzenlediklerini, daha sonra ise İngiltere ve İtalya Savunma Bakanları ile İstanbul’daki üçlü toplantıda bir araya geldiklerini hatırlatan Bakan Akar, toplantılarda hem ülkeler arasındaki savunma ve güvenlik konuları hem de Ukrayna’daki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusundaki mutabakatın da görüşmelerde bir defa daha dile getirildiğini aktaran Bakan Akar, şunları belirtti:

“Görüşmelerimizde öte yandan sivillerin tahliyesi ve insani yardım konularının yanı sıra mayınla mücadele konusu da gündeme geldi. Bölgedeki istikrarın sürdürülebilmesi ve herhangi bir tırmanmaya sebebiyet vermemek için bizim mayın avlama gemilerimizle, uçaklarımızla ve öbür unsurlarımızla bu konudaki mücadeleyi yaptığımızı belirttik. İhtiyaç vaziyetinde kıyıdaş ülkelere de yardımcı olabileceğimizi söyledik. Daha önce ortaya çıkan üç mayını emniyetli bir biçimde etkisiz hale getirdiğimizi, dışarıdan herhangi bir birlik ve unsur getirmenin bu aşamada uygun olmayacağına yönelik değerlendirmemizi ifade ettik.”

“İncelemeler devam ediyor”

İstanbul Boğazı açıklarında belirlenen mayınların menşeine yönelik münakaşalara da değinen Akar, “Mayınların menşeine ilişkin elimizde kesinleşen bir bilgi yok. Bu konudaki incelemelerimiz hassasiyetle devam ediyor. Elde kesin veri olmadan bu konuda yorum yapmak doğru olmaz” diyerek konuştu.

Mayınla mücadele konusunda alakalı unsurların teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Deniz Güçlerimiz başta olmak üzere gerektiğinde Hava Güçlerimizin de katkısıyla mayınla mücadelemiz devam ediyor. Şu ana kadar gayet başarılı biçimde sürdü, bundan sonra da aynı biçimde sürdürüleceğini değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’ya insani yardım konusunda Türkiye’nin mühim çalışmalar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini dile getiren Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımız devlet başkanları ile bizler de bakanlarla görüşerek faaliyetlerimizi koordine etmeye ve bir an önce ateşkese ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Ateşkesten yana olduğumuzu, barışa, diplomasiye giden yolun öncelikli olarak ateşkesten geçtiğini ifade etmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

İnsani yardım malzemesi götürdüğü Ukrayna’da hava sahasının kapatılması üstüne Borispol Havalimanı’nda kalan iki A400M nakliye uçağına ilişkin de Akar, “Hem uçuş ekibi hem teknik ekip gidip uçaklarımızı kontrol etti. Uçaklarımız sağlam vaziyette, şu ana kadar bir problem yok. Koşullar müsait olduğu ilk anda uçaklarımızı yurda getireceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.