adplus-dvertising

Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘dörtlü toplantı’ ve ‘terörle mücadele’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin “Tahıl ve gıda maddelerinin taşınması için bir plan üstünde, genel prensipler üstünde anlaşmaya varıldı. Bunun somut uygulama planına dönüşmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla alakalı bir toplantı yapılması muhtemel” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘dörtlü toplantı’ ve ‘terörle mücadele’ açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanı Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcıları ve birlik komutanlarının katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi. Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı sıra yurt içi ve dışındaki birlik komutanlarının devam eden faaliyetlere ve sahadaki son vaziyete ilişkin bilgiler paylaştığı toplantıda talimatlar veren Bakan Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir dönemden geçiyor. Şu ana kadar büyük bir başarıyla bize verilen görevleri yerine getirdiniz. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. İnşallah bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen görevleri başaracağız” ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir ruhla teröristleri kaynağında etkisiz hale getirmek maksadıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek konuştu.

“Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere bütün terör örgütleri ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz”
Başta Suriye ve Irak olmak üzere bütün komşuların sınırlarına saygılı biçimde faaliyetlerin devam ettiğini aktaran Akar, “Pençe Kilit Operasyonumuz büyük bir başarıyla devam ediyor” şeklinde konuştu. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileten Akar, şunları belirtti:

“Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere bütün terör örgütleri ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu konudaki politikamız çok açık, net. Yoğun mücadelemiz devam edecek. PKK/YPG, DEAŞ ve diğerleri ile arazideki mücadelemiz sürerken FETÖ ile mücadelemiz ilk günkü gibi, yani 16 Temmuz 2016’da ne ise, aynı ciddiyet, samimiyet, dikkat ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun dışında bir şey kesinlikle düşünülemez. Son bir sene içinde FETÖ ile bağlantısından dolayı 1980 kişinin ilişiği kesildi. FETÖ’den temizlendikçe gücümüzün arttığını görüyoruz. Bunun de en somut örneği Mehmetçiğin yaptığı başarılı operasyonlar ve kara, deniz ve havada gerçekleştirdiği tatbikatlardır.”

Tahıl koridoru

Bütün dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümüne yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri faaliyetlere de değinen Akar, bu kapsamda alakalı bakanlık ve kurumların birçok ikili toplantı icra ettiğini söyledi.

Son olarak 13 Temmuz’da Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasında İstanbul’da dörtlü toplantı yapıldığını hatırlatan Bakan Akar, toplantı kapsamında Ukrayna ve Rusya Federasyonu askeri heyetlerinin ilk kez BM üyeleri ile birlikte aynı masa etrafında bir araya geldiğini vurguladı. Bakan Akar, “Tahıl ve gıda maddelerinin taşınması için bir plan üstünde, genel prensipler üstünde anlaşmaya varıldı. Bunun somut uygulama planına dönüşmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla alakalı bir toplantı yapılması muhtemel. Bu kapsamda İstanbul’da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlar söz konusu” açıklamalarında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.