adplus-dvertising

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dere: ‘Türkiye savunma sanayiinde çağ atlıyor’

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Türkiye’nin savunma sanayiinde çağ atladığını söyleyerek, “Türkiye’de ilk, Avrupa’nın sayılı yatırımlarından birinin temelini atıyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dere: ‘Türkiye savunma sanayiinde çağ atlıyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Çorum Sungurlu Organize Sanayii Bölgesi’nde Savunma Sanayii Yatırımları temel atma töreni çerçevesinde İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine özel açıklamalarda bulundu. Savunma sanayiinde yerlileşme oranının yüzde 20’lerden 80’lere ulaştığının altını çizen Dere, “Bugün mühim ve manalı bir gün için bir aradayız. Çorum için, Sungurlu için, Türk savunma sanayii için mühim bir gün. Son 20 senede savunma sanayii alanında çok ciddi adımlar attık. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yerlilik oranlarımızı yüzde 20’lerden 80’lere çıkardık. Öte Yandan gene bakanlığımızın şirketi olan Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş’deki geçen yıl yaptığımız dönüşümle de çok mühim adımlar attık.

MKE Türk savunma sanayiindeki mühim rolünü gittikçe kuvvetlenerek artırdı. Karlılık oranlarını ve cirosunu artırdı. Ama bir yandan da yalnızca kamu firmaları değil, özel firmaların de yatırımlarına Türkiye’de ihtiyaç var. Biz Makine ve Kimya Endüstrisi’ndeki yapılanma ile özel sektöre öncülük rolünü de MKE’ye üstlendirmiş olduk. İşte bunun ilk örneklerinden birisi Çorum ile Kırıkkale arasında, Ankara-Samsun yolu üstündeki Sungurlu’da bu şekilde güzel ve devasa bir yatırım yapmış olduk. Esasında Türkiye’de ilk, Avrupa’nın sayılı yatırımlarından birinin, Sayın Cumhurbaşkanımızın canlı yayınla bağlanması ile temelini atmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dere: ‘Türkiye savunma sanayiinde çağ atlıyor’

“Cari açığa senelik 4 milyar lira civarında bir katkısı olacak”

Yatırımın ilk aşamasının 2023 senesi Mayıs ayında tamamlanmasının planlandığını kaydeden Dere, “Buradaki yatırımımız tamamlandığında ve fabrikalarımız tam olarak faaliyete geçtiğinde ortalama 2 bin 500 kişilik istihdam sağlanacak. Öte Yandan tamamlandığı zaman bugünkü kurlar ile 7 milyar lirayı geçecek bir yatırım tutarını da gerçekleştirmiş olacağız. Gene cari açığa senelik 4 milyar lira civarında bir katkısı olacak bu tesisin. Daha önce barutta yerli olanaklar ile üretemediğimiz, yurtdışından aldığımız hammaddelerin de imalatını bu tesislerde gerçekleştireceğiz. Esasında barut, fişek ve kapsül tesisi diyoruz ama barutun hammaddelerini de burada üreteceğiz” diyerek konuştu.

“Türkiye savunma sanayiinde çağ atlıyor”

Savunma sanayii yatırımlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dere, “Türkiye savunma sanayiinde çağ atlıyor. İnşallah bu organize sanayii bölgemiz de buna katkı yapacak mühim bir savunma sanayii üssü haline gelecek bundan sonra” açıklamalarında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.