Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi İçin 11 Milyon Bilet Sattı

Milli Piyango İdaresi, 2020 yılbaşı çekilişi için şimdiden 11 milyon bilet sattığını açıkladı.

Yılbaşı özel çekilişiyle bu sene toplamda 436 milyon lira dağıtacak Milli Piyango İdaresi (MPİ), 11 milyon bilet sattığını duyurdu.


Her yıl yılbaşında milyonlarca kişinin büyük bir umutla satın aldığı milli piyango biletlerinin bu yıl büyük bir çoğunluğu satıldı.

Milli Piyango İdaresi (MPİ) Genel Müdürü Bekir Yunus Uçar yaptığı açıklamada, yılbaşı özel çekilişi biletlerinin geçen cuma günü 10 binden fazla gezici bayi aracılığıyla satışa sunulduğunu hatırlattı.

Çeyrek, yarım ve tam biletlerle bu sene toplamda 436 milyon lira ikramiye dağıtacaklarını dile getiren Uçar, büyük ikramiyenin 80 milyon lira olarak tespit edildiğini anımsattı.

11 MİLYON BİLET SATILDI

Basılan ve şu ana kadar satılan bilet sayısı ile ilgili da bilgi veren Uçar, “Bu sene, 37 milyonun üstünde bilet basıldı. Biletlerin, bugün itibarıyla 11 milyonu satılmış vaziyette. Sipariş bazında ise yüzde 120 oranında talep var. Şu anda idaremizde bilet kalmadı.” diyerek konuştu.

“GEÇEN SENENIN TALİHLİSİNİ 27 GÜN BEKLEYECEĞİZ”

Uçar, geçen sene düzenlenen yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi kazanan talihlinin henüz ortaya çıkmamasını da anımsatarak, “Tam bilete isabet etmiş büyük ikramiyenin sahibini hala bekliyoruz ve 27 gün boyunca da bekliyor olacağız. Son ana kadar kuruluş amacımız olan, talihlilere ikramiyelerine ödeme noktasındaki faaliyetimiz devam edecek.” şeklinde konuştu.


Biletin talihlisi oldukları iddiasıyla kendilerine 118 resmi müracaat ulaştığını anlatan Uçar, mektup, mail ve telefon yoluyla iletişim kuran kişilerin de yer aldığını belirtti.

“YIL SONUNA KADAR ALINMAYAN İKRAMİYELER BAKANLIĞA AKTARILIYOR”

Uçar, Milli Piyango çekilişine iştirak edenlerin bileti aldıkları an kazandıklarına dikkati çekerek, “Bizim idaremizde kar maksadı söz konusu değil. Günün sonunda alınmayan ikramiyeler, ikramiye havuzunda bekletilip bir sonraki oyun için değerlendiriliyor. Sene sonuna kadar alınmazsa okul, yurt, hastane yapımı gibi sosyal faaliyetlerde kullanılmak üzere kamu payı olarak bakanlığımızın hesaplarına aktarılıyor.” şeklinde konuştu.

“SADECE 3 TANESİ SATILMAYAN BİLETE İSABET ETTİ”

İkramiyenin, bu sene yapılan 32 çekilişten yalnızca 3 tanesinin satılmayan bilete isabet ettiğini aktaran Uçar, sosyal medyada yer verilen “belli merkezlere ikramiyenin isabet etmesi” gibi esassız iddiaları ciddiye almanın mümkün olmadığını belirtti.

Uçar, söz konusu 32 çekilişte ikramiyenin 13 ayrı şehre çıktığının altını çizerek, “Öte yandan son 18 çekilişimiz içinde ikramiye ödemediğimiz yok. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil olmak üzere hatta Afrika’da iştirak eden bir Türk vatandaşının ikramiye kazandığını hatırlatırız. Online kanallar üstünden veya bayilerimizden oyuna iştirak edildiğinde devlet garantisi altında yürüyen bir sistemin içine girmiş oluyorsunuz. Milli Piyango İdaremiz, oyunlarımızın özel sektör eliyle yürütüleceği 20 Haziran’a kadar, bu güvenilirlikle bu ciddiyetle hizmetlerini vermeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

MİLLİ PİYANGO HARAM MI

Milli Piyango biletlerinin her sene satış rekorları kırması benzer münakaşaları gündeme getiriyor: Piyango haram mı?

İşte bu problemin yanıtını Diyanet İşleri Başkanlığı verdi.

DİYANET NE DİYOR

Diyanet’e göre; milli piyango ve benzer şans oyunları haram.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuyla alakalı soruya verdiği yanıt:

“Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi aslına dayalı tüm şans oyunları (Milli Piyango, loto, toto, at yarışı, kazı kazan ve benzeri), kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, öbür taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi nedeni ile zararı daha da yaygın olmaktadır. (İbn Nüceym, el-Bahru’r-raik, VIII, 554-555; İbn Kudame, el-Muğni, IV, 194)

Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının faydalanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara yahut hayır kurumlarına verilmelidir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 189).”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı