adplus-dvertising

Milli güreşçi Taha Akgül: ‘2024 Paris Olimpiyatları’nda bu işi noktalayacağım’

Dünya Güreş Şampiyonası öncesi hazırlıklarda sona gelen Serbest Stil A Milli Takımı gazeteciler ile bir araya geldi. 2024 Paris Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanıp profesyonel güreş yaşamını sonlandıracağını söyleyen milli güreşçi Taha Akgül, “Beslenmeme dinlenmeme dikkat edip en profesyonel bir biçimde hazırlanıp 2024 Paris Olimpiyatları’nda bu işi noktalayacağım” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli güreşçi Taha Akgül: ‘2024 Paris Olimpiyatları’nda bu işi noktalayacağım’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 10-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası öncesi Serbest Stil A Milli Takımı, Teknik Direktör Necmi Gençalp ve Serbest Güreşten Sorumlu Güreş Federasyonu Asbaşkanı Ali Kayalı, Elmadağ Kamp Eğitim Merkezi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı.

“İkincilik ya da üçüncülük aklımın ucundan bile geçmiyor”

Başarı ile geçen Avrupa şampiyonası sonrasında dünya şampiyonasına gideceklerini söyleyen takım kaptanı Taha Akgül, “Her girdiğim organizasyonda altın madalya ile güreşen bir sporcuyum. Bu sefer üçüncü dünya şampiyonası için Sırbistan’ın Belgrad kentine gideceğiz. Avrupa Şampiyonası’nda Gürcü Güreşçi Petriashvili’yi yenmem ve yeniden formda olduğumu göstermem hem kendi açımdan hem de rakiplerime gözdağı açısından çok önemliydi. Hırslıyım, çok iyi hazırlandığımı düşünüyorum. Allah kalbimi biliyor, ikincilik ya da üçüncülük aklımın ucundan geçmiyor. Bu hırsım ve özgüvenimle yeniden altın madalyayı Türkiye’ye getireceğim” değerlendirmesinde bulundu.

Paris Olimpiyatları’nda altın madalya kazanıp kariyerini noktalayacağını kaydeden Akgül, “2024 Paris Olimpiyatları’na kadar kısa bir müddet kaldı. Bir buçuk senemiz var ve çok çabuk geçecek. Bu süreyi, beslenmeme dinlenmeme dikkat edip en profesyonel bir biçimde hazırlanıp 2024 Paris Olimpiyatları’nda bu işi noktalayacağım. Ben zirveye alışmış bir sporcuyum, zirvede de bırakmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Milli güreşçi Taha Akgül: ‘2024 Paris Olimpiyatları’nda bu işi noktalayacağım’

“3 sene üst üste dünyanın zirvesine çıktım”

2012-2022 seneleri arasında 9 defa Avrupa şampiyonluğu elde ederek iyi bir ivme kazandığını kaydeden Akgül, “Geçmişe baktığımda ilk Avrupa Şampiyonluğum 2012’ymiş, son Avrupa Şampiyonluğum ise 2022. Tam 10 yıl geçmiş. 10 yılda üst üste 9 kere Avrupa şampiyonu olmak benim için güzel bir başarı oldu. 2014, 2015 dünya şampiyonluğu, 2016 olimpiyat şampiyonluğu, 3 sene üst üste dünyanın zirvesine çıktım. Allah’ın izniyle 3. defa dünya şampiyonu olup gücümü göstereceğim” diyerek konuştu.

“Takımda genç arkadaşlarımız da var”

Önlerinde ciddi bir organizasyon olduğunu dile getiren milli güreşçi Akgül, şu cümleleri kullandı:

“Şu an milli takımın en tecrübeli ismi ben ve Servet (Coşkun)kardeşim. Servet, benim Sivas’tan güreş eğitimlerinden arkadaşım. Takıma yeniden girdi, en son 2014 senesinde girdi. Birlikte büyüdük biz, okula da birlikte gittik. Minikler, yıldızlar, gençler kategorisinde hep birlikteydik. Şuanda de birlikte takıma girdik, oda arkadaşıyız. Takımda genç arkadaşlarımız da var. 57, 61, 65, 70 tüm kilolarda iyiyiz ve iddialıyız. Gerçekçi olmak gerekir, Dünya Şampiyonası zor geçiyor ve bunun bilincindeyiz. Tahmini 3 ya da 4 madalya alabilirsek bizim için büyük bir başarı olur.”

Milli güreşçi Taha Akgül: ‘2024 Paris Olimpiyatları’nda bu işi noktalayacağım’

“Her şey minderde belli oluyor”

Milli takımdaki sporcuların 5’inin ilk kez dünya şampiyonasında mindere çıkacağını kaydeden Serbest Stil A Milli Takımı Teknik Direktörü Necmi Gençalp, “İnşallah iyi sonuçlarla döneceğiz, hazırlıklarımız tamam. Hazırlık dönemi iyi geçti, sakatlık yok. Her şey minderde belli oluyor; orada başlayıp orada bitiyor. Mücadele etmek gerekir, kuvvetli bir şampiyona” şeklinde konuştu.

Dünya şampiyonasına takım olarak iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini aktaran Serbest Stil Güreşten Sorumlu Federasyon Başkanı Ali Kayalı, “Biz ne istediğimizi bilen bir takımız. Milli takım olarak güzel bir hazırlık dönemi geçirdik; kademeli bir biçimde son aşamaya geldik. Şu an da form grafiği takım olarak çok iyi vaziyette. Epey de zaman var. Bu yüksek hazırlık dönemini güreşe yansıtmamız gerekir” şeklinde konuştu.

A Milli Takım’ın yüzde 40’ının genç olduğunu söyleyen Kayalı, sporcularına güvendiğini ve başarıyı minderde göstereceklerini belirtti.

2022 Dünya Güreş Şampiyonası’nda Serbest Stil Milli Takımı’nı Taha Akgül, Mücahit Çelik, Feyzullah Aktürk, Fatih Erdin, Muhammet Akdeniz, Soner Demirtaş, Servet Çoşkun, Cavit Acar, Süleyman Atlı ve Muhammet Karavuş temsil edecek.

Oğuzhan Halil Özbek – Doğukan Gürel – İbrahim Çakmak

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.