adplus-dvertising

Milli Eğitim Bakanı Özer: “Türkiye’de 81 ilde 922 ilçede kütüphanesi olmayan tek bir okul kalmadı”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin açılışı töreninde yaptığı konuşmada, “2021 senesi sonu itibariyle şu anda Türkiye’de 81 ilde 922 ilçede kütüphanesi olmayan tek bir okul kalmadı. Kütüphanelerin yapımında meslek liselerinin çok büyük katkıları oldu. Onların sayesinde günlük yaklaşık 272 kütüphane yaptık” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli Eğitim Bakanı Özer: “Türkiye’de 81 ilde 922 ilçede kütüphanesi olmayan tek bir okul kalmadı”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Beşiktaş Konaklar Mahallesi’nde bulunan Yenilevent Anadolu Lisesi’ndeki Doğan Hızlan Kütüphanesi açılış törenine katıldı. Törene Bakan Özer’in yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, yazar Doğan Hızlan, okul müdürü, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının sonrasında İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan bir orkestra tarafından müzik dinletisi sunuldu.

“2021-2022 eğitim öğretim senesini yüz yüze tamamlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Büyük beğeni alan dinleti sonrası bir konuşma yapan Bakan Mahmut Özer, “2021-2022 eğitim öğretim senesini yüz yüze tamamlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz, Bütün Türkiye’nin okulların ilk açılacak ve son kapatılacak yerler olduğunu, lüzumlu tedbirler alındığı zaman en güvenli, en korunaklı mekanların okullar olduğunu gördük. Çocukların okullara erişimini kolaylaştırmak için çalıştıklarını, 18 milyon öğrencinin, 1 milyon 200 bin öğretmenin olduğu devasa bir eğitim sistemine sahip olduklarını ve okullaşma oranlarını arttırdık. 2000’li senelerde yüzde 44 olan ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 90’lara ulaştı. Beş yaşındaki okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranları yüzde 14’lerden yüzde 90’lara geldi. Yükseköğretim benzer biçimde” şeklinde konuştu.

“Kız çocuklarının da yüzde 39 olan okullaşma oranını yüzde 88’e çıkardık”

Kız çocuklarının da yüzde 39 olan okullaşma oranını yüzde 88’e çıkardıklarını söyleyen Bakan Özer, “Yani bu dönemde yalnızca okullaşma oranları artmadı. Senelerden beri kız çocuklarının eğitime, değişim ve eğitim sorunları de çözülmüş oldu. Cumhurbaşkanımıza bu vesileyle eğitime vermiş olduğu desteklerden dolayı, her sene bütçede en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığına ayırdığı için hem şahsım, hem de buradaki bütün eğitim camiası ismine en içten şükranlarımı sunuyorum. Bir taraftan okulların eğitim kalitesini arttırmaya, bilişsel becerilerini güçlendirmeye devam ederken öbür yandan da eğitimde fırsat eşitliğini merkezlerimize aldık” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de 81 ilde 922 ilçede kütüphanesi olmayan tek bir okul kalmadı”

Bakan Mahmut Özer konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Yani bütün okullardaki olanak farklılıklarını en aza indirgemek, öğrencilerimizin en iyi ortamlarda yetişmelerini sağlayabilmek için bakanlığımızın bütün imkanlarını seferber etmeye başladık. Bunun ilk adımını da 26 Ekim 2021’de Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde ‘kütüphanesiz okul kalmayacak’ kampanyasıyla başlattık. 16 bin 361 okulumuzun kütüphanesi yoktu, iki ay gibi kısa zamanda kütüphaneleri yaptık. 2021 senesi sonu itibariyle şu anda Türkiye’de 81 ilde 922 ilçede kütüphanesi olmayan tek bir okul kalmadı. İnanıldığı zaman esasında çözülemeyecek bir problemimizin olmadığını göstermesi bağlamında da çok değerli bir hamle. Kütüphanelerin yapımında meslek liselerinin çok büyük katkıları oldu. Onların sayesinde günlük yaklaşık 272 kütüphane yaptık.”

“İnsan hazinesi adların artık kütüphanelere verilecek”

Bakan Özer, “Kütüphanelerdeki kitap sayısını da arttırdık. Bu projeyi başlatırken kütüphanelerimiz 28 milyon kitap vardı, bugün 56 milyonu aştı. Yani yüzde yüz kitap sayımız artmış oldu. Proje öncesinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 1,6’ydı, şu anda 3,2. İnşallah bu senenin sonuna kadar kütüphanelerimizin kitap sayısını 100 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Ve böylece öğrenci başına düşen kitap sayısını da 7’ye çıkartmış olacağız. Doğan Hızlan gibi insan hazinesi adların artık kütüphanelere verilecek, ülke olarak bu şekilde adları yeterince verimli biçimde kullanamıyoruz. İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Sezai Karakoç gibi adları eğitim camiasıyla ve okullarla buluşturmaları gerekiyor. Açılan kütüphanede ortalama 12 bin kitap var. Bu sayıyı kısa zamanda 25-30 bin rakamlarına çıkaracağız” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.