adplus-dvertising

Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘Tekirdağ’daki yatırımı 2 milyar TL’ye çıkardık’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ildeki eğitimin vaziyetini değerlendirmek maksadıyla gerçekleştirilen Tekirdağ İli Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Özer, Tekirdağ için ayrılan eğitim bütçesine ek kaynaklar aktarıldığını söyleyerek, bütçenin 2 milyar 55 milyon TL’ye çıkartıldığını belirtti.
Takip et
Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘Tekirdağ’daki yatırımı 2 milyar TL’ye çıkardık’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tekirdağ İli Değerlendirme Toplantısı’na katılan Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2022 senesindeki Tekirdağ ilimizin eğitiminin daha kaliteli olması için ayırmış olduğumuz yatırım bütçesi 1 milyar 66 milyon TL idi. 2022-2023 eğitim öğretim senesine hazırlıkları kuvvetlendirmek ve yeni istekleri değerlendirmek üzere Tekirdağ’daki eğitimin kalitesini artırmak için 959 milyonluk ilave yatırımı Tekirdağ’a kazandırmış bulunuyoruz. Dolayısıyla Tekirdağ’daki 1 milyar 66 milyonluk mevcut yatırımı 2 milyar 25 milyona çıkartmış bulunuyoruz. Öncelikle bu yeni yatırımların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Öncelikle Tekirdağ’ın şu andaki en büyük sıkıntısı kuvvetlendirme ve yıkım yapım çalışmalarının gerçekten öbür illere göre çok daha çok olması. Dolayısıyla iş yükünün çok daha çok olması. Çok yoğun çalışılmasına karşın bu ihtiyaç duyulan yapıların okulların fazlalığından dolayı biraz daha gecikmesi, dolayısıyla şu anda geriye kalan güçlendirmede ortalama 246 okulumuzun güçlendirmesi ile alakalı çalışmada geriye kalan 9 okulun güçlendirmesini inşallah hızlı bir biçimde yapıp, ikili öğretimlerin tamamını inşallah ortadan kaldıracağız. 90 okulumuzun güçlendirmesi için ortalama 500 milyonluk yatırımı Tekirdağ ilimize tahsis etmiş bulunuyoruz.

Öbür taraftan yık yap çalışmalarında bir okulumuz bütçesine girmemiş. Tekirdağ Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi 24 derslikli. Bugün bu okulumuzun da yatırım programına alınması kararını verdik. Öbür taraftan okullarımızın büyük onarımları, eğitim öğretime hazırlanması ile alakalı çatısından işte ıslak zeminlerine kadar daha iyi hale getirilmesi ile alakalı büyük onarımların da tamamlaması için 23 milyonluk yatırımı Tekirdağ ilimize bu vesile ile tekrardan kazandırmış olduk. Bir de bildiğiniz gibi bizim Milli Eğitim Bakanlığı olarak ağırlık verdiğiniz en mühim konulardan bir tanesi okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını yükseltmek. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 3 bin yeni anaokulunu bütün Türkiye’ye 2022 senesi içerisinde kazandırmayı hedefliyoruz. Altı ay çok yoğun bir biçimde çalıştık. Gerçekten 81 ilde 922 ilçede okul öncesi eğitimde özellikle 5 yaşındaki okullaşma oranını yüzde 78’den yüze 100’e çıkartmak için çalışmalarımız hızlı bir biçimde devam ediyor. 9 bine yakın yeni anasınıfı dersliğini hizmete aldık. 750’ye yakın da bağımsız anaokulunu hizmete aldık” şeklinde konuştu.

Bütün illerde anaokulları ile alakalı yatırımları yatırım programına dahil etmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Bakan Özer;

“Bu çerçevede Tekirdağ ilimizde de 38 adet yeni anaokulu, bunların 5 tanesi özel eğitim olmak üzere 38 adet yeni anaokulunu, bir kısmı merkezde ve bütün ilçelerimizde yatırım programına aldık. Son 6 ay içerisinde okul öncesi eğitimde, okullaşma oranlarını artırma ile çalışmalarımız Tekirdağ’da da netice vermiş. Tekirdağ’da 6 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yüzde 58 olan 5 yaştaki okullaşma oranı bugün yüzde 92’ye çıkmış. Gerçekten çok ciddi bir artış. Türkiye’deki yaklaşık 6 Ağustos’ta yüzde 78’di, Tekirdağ’da çok daha düşükmüş, yüzde 58’miş. Şu anda biz bu yeni açtığımız anaokulları ile anasınıfları ile yüzde 92’ye ulaşmışken, Tekirdağ’da aynı orana ulaşmış ve çok ciddi bir artış sağlanmış. Ben emek veren bütün başta Sayın Valimiz olmak üzere milletvekillerimize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze en içten şükranlarımı sunuyorum. 38 yeni anaokulu yatırımıyla inşallah 5 yaşındaki okullaşma oranlarını yüzde yüze tamamlamış olacağız. Okul öncesi ile alakalı gerçekten de varsa bir adım atmış olacağız. Ben bugün itibarıyla verdiğimiz 959 milyonluk yeni yatırımı ve mevcut yatırımla beraber 2 milyar 25 milyonluk eğitim yatırımının Tekirdağ ailesine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah bu yatırımlar hızlı bir biçimde sahada kendisini gösterdiği zaman artık Tekirdağ’da eğitimle alakalı çok farklı şeyler ortaya çıkacak. Çok farklı başarı hikayelerini inşallah biz Ankara’dan işiteceğiz. İnşallah el birliği yaparak Tekirdağ ilimizin eksikliklerini hızlı bir biçimde giderip çok daha iyi noktalara getireceğiz” diyerek konuştu.

“Okullarımızın kırtasiyesinden temizlik malzemesine, küçük onarımlarından donatım eksikliklerine kadar bütün ihtiyaçlarını bütün illerimizde karşılayabilecek bütçemiz de var, gücümüzde var” diyen Bakan Özer;

“İşte bu saha ziyaretlerimizde bürokratlarımızın saha ziyaretleri ile bu il değerlendirme toplantılarıyla inşallah yalnızca Tekirdağ’da değil, İstanbul’da değil, Türkiye’nin bütün noktalarında, 81 ilinde, 922 ilçesinde okullarımız 2022-2023 eğitim öğretim senesine bütün ihtiyaçları karşılanmış bir biçimde girecek. Bunun taahhüdünü de veriyoruz. Bütün arkadaşlarımız bu manada sahada aktif olarak çalışıyorlar. Bizler de illere gittiğimiz zaman bunları yerinde görüp hızlı bir biçimde bütün arkadaşlarımızla bu konuda müzakere ederek, çok güzel inşallah bir başlangıç yapmış olacağız. Dolayısıyla illerimizde özellikle okullar açıldığı zaman ki, ‘Ya şu okulun kırtasiye ihtiyacı ile alakalı sıkıntı var, şu okulun işte onarımı ile alakalı ihtiyaç var. Şu okulun temizlik malzemesi ile alakalı ihtiyacı var’ spekülasyonunu tamamen ortadan kaldıracağız. İnşallah 2022-2023 eğitim-öğretim senesi itibarıyla bütün okullarımızda, bütün tuvaletlerde öğrencilerin tuvalet, yalnızca temizlik malzemeleri değil tuvalet kâğıtları da olacak. Yalnızca belli yerlerde değil, bütün öğrencilerimizin bulunduğu her yerde İstanbul’da, Cizre’de, Silopi’de, Hakkâri’de, Şırnak’ta, Tekirdağ’da, Muğla’da Milli Eğitim Bakanlığının okulunun olduğu her yerde devlet bütün imkânlarıyla çocuklarımızın çok daha müreffeh bir ortamda, çok daha ihtiyaçları karşılanmış, iyi bir ortamda eğitim öğretim alması için şu ana kadar nasıl destek veriyorsa, nasıl varsa bundan sonra da çok daha kuvvetli bir biçimde var olmaya devam edecektir. Ben tekrar bu vesile ile bu yatırımları, bu hareket yeteneğimizi bize sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza Tekirdağ’dan çok şükranlarımı sunuyorum. Gerçekten eğitimle alakalı son 20 senede çok mühim dönüşümler oldu, çok mühim mesafeler alındı. Bu Şekilde 18,9 milyon, 1.2 milyon öğrencinin olduğu bir devasa sistemin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmek öyle kolay bir şey değil. Onun için şükranlarımızı arz ediyoruz. İnşallah verdiğiniz zaman Valilerimiz, Milletvekillerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Okul Müdürlerimizle de çok daha güzel şeyler konuşacağız. Tekrar yatırımların Tekirdağ hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.