adplus-dvertising

Milli Eğitim Bakanı Özer: “Okullarımızın ihtiyaçları için genel müdürlüklere 1 milyar TL aktardık”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’daki okul müdürleriyle bir araya geldi. Burada konuşan Özer, “Okullarımızın ihtiyaçları için genel müdürlüklere 1 milyar TL aktardık” şeklinde konuştu. Beş yaştaki okullaşmanın önemine de dikkat çeken Özer, “750 anaokulu ve 9 bin anasınıfını hizmete kavuşturduk” diyerek konuştu.
Takip et
Milli Eğitim Bakanı Özer: “Okullarımızın ihtiyaçları için genel müdürlüklere 1 milyar TL aktardık”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 Eğitim-Öğretim senesi hazırlıkları çerçevesinde İstanbul’daki resmi okul müdürleriyle bir araya geldi. Toplantıya Bakan Mahmut Özer’in yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da katıldı. Bu dönemdeki ana hedeflerinin okulların bütün ihtiyaçlarının karşılanması olduğunu belirten Özer, bu manada 1 milyar TL’nin genel müdürlüklere aktarıldığını ifade etti. Özer, 5 yaştaki eğitimin önemine dikkat çekerek, yüzde 78 olan okullaşma oranının yüzde 98’e çıkartıldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: “Okullarımızın ihtiyaçları için genel müdürlüklere 1 milyar TL aktardık”

“750 anaokulu ve 9 bin anasınıfını hizmete kavuşturduk”

Beş yaştaki okullaşma oranının kısa zamanda artırıldığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “750 adet anaokulunu ve 9 bin adet anasınıfını hizmete kavuşturduk. 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 78’den kısa zamanda, 6 ayda, yüzde 92’ye çıktı. İstanbul’da 6 Ağustos 2021’de 5 yaştaki okullaşma oran yüzde 45’ti. Türkiye ortalamasının bile çok altındaydı. Onun için İstanbul’a ağırlık vererek bu 3 binin bin tanesini İstanbul’a yapma kararına vardık. Bununla alakalı yatırımlarımız da çok başarılı bir biçimde devam ediyor. Bu an itibarıyla İstanbul’un yüzde 45 olan 5 yaş okullaşma oranı yüzde 75’e çıktı” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Özer: “Okullarımızın ihtiyaçları için genel müdürlüklere 1 milyar TL aktardık”

“1 milyar TL’yi genel müdürlüklerimize aktardık”

Bu dönemdeki ana hedeflerinin okulların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmek olduğunu belirten Bakan Özer, “2021 senesinde okullara gönderdiğimiz para 8,7 milyar TL. Okullarımızın temizlik, kırtasiye malzemelerini de küçük onarım ve büyük onarımlarını da yapabilecek gücümüz ve bütçemiz var. İstanbul’umuzda bütün okullarımıza 500 milyon TL temizlik ve kırtasiye malzemeleri için, 250 milyon TL küçük onarımlar için ve 250 milyon TL donatım olmak üzere 1 milyar TL’yi genel müdürlüklerimize aktardık. İstanbul’daki yavrularımızın eğitim alacağı mekanlarda seferberlik yaparak, tuvaletlerinden başlayarak, temizlik malzemelerinden başlayarak, her tarafı donatarak ve kayıt içinde bağış alma mecburiyetini ortadan kaldırarak yol yürüyelim. Temizlikle alakalı de inşallah yakında sizlere farklı açılımlarla nasıl destek olacağımızı da göstereceğiz. Nasıl ki bu yıl 2021-2022 Eğitim-Öğretim senesi başlamadan temizlik elemanlarını göndermişsek, bu yıl de inşallah İstanbul’u merkez alarak temizlikle alakalı sorunu çözecek mekanizmayı yakında açıklayacağız” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.