adplus-dvertising

Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘700 milyonluk yatırıma start veriyoruz’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2022-2023 eğitim öğretim senesi hazırlıkları için temizlik, kırtasiye, küçük onarımlar ve okulların donatım eksiklerinin giderilmesi için 700 milyon liralık yatırımı Ankara’daki bütün okullarımıza göndermek üzere bugün itibariyle start vermiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘700 milyonluk yatırıma start veriyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021-2022 eğitim öğretim senesinin tamamlanmasının sonrasında, gelecek senenin hazırlık çalışmalarını başlattı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu çerçevede Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “2022-2023 Eğitim Öğretim Senesi Hazırlık Toplantısı”na katıldı. İlki İstanbul’da düzenlenen toplantının ikinci ayağında Ankara’da görev yapan okul müdürleriyle bir araya gelen Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığının okullar kapandıktan bir hafta sonra toplantılar yaparak yeni eğitim öğretim senesi hazırlık sürecini yönetmeye başladığının altını çizdi.

“700 milyonluk yatırıma start veriyoruz”

Bakan Özer, Ankara’ya yapılan eğitim yatırımı miktarının ortalama 6 milyar liraya ulaştığını belirtti. Eğitim ortamlarının niteliğini artırmaya yönelik desteklerin çoğalarak devam edeceğini söyleyen Özer şunları kaydetti:
“2022-2023 eğitim öğretim senesi hazırlıkları için temizlik, kırtasiye, küçük onarımlar ve okulların donatım eksiklerinin giderilmesi için 700 milyon liralık yatırımı Ankara’daki bütün okullarımıza göndermek üzere bugün itibariyle start vermiş bulunuyoruz. Temizlik elemanlarıyla alakalı süreçleri de yakinen takip ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘700 milyonluk yatırıma start veriyoruz’

O konuda da yeni bir açılımımız olacak. Eğitim öğretim başlamadan önce, inşallah, okullarımızın o ihtiyacını giderecek müjdeli haberleri paylaşacağız. Ben şuna inanıyorum arkadaşlar, sizlerle el ele verdiğimiz zaman kaynakları adil ve verimli bir biçimde kullandıktan sonra eğitim sisteminde çözemeyeceğimiz hiç sorun yok. Okullarımızın, siz kıymetli yöneticilerimizin imkanlarını iyileştirme, daha iyi ortamlarda çalışmanızla alakalı süreçleri devamlı iyileştirmeyle alakalı her türlü desteği vereceğiz. Okul iklimini güçlendireceğiz. Akran zorbalığının olmadığı, öğrenmenin güzel ortamlarda gerçekleştiği, kimsenin kaygı duymadığı okul iklimini tesis etmek, onu kuvvetlendirmek daha iyi noktaya taşımak için el birliği yapacağız ve ana odağımız bu olacak.”

İstanbul’da Yönetici Akademisi kurduklarını da hatırlatan Bakan Özer, bütün okul yöneticilerini İstanbul’da konuk edeceklerini kaydetti. Ankara’nın 2022-2023 eğitim öğretim senesinin hazırlıklarına ilişkin bütçesinin 700 milyon lirayla sınırlı kalmayacağını aktaran Özer, il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin ihtiyaçlara ilişkin süreci koordine edeceğini dile getirdi.

Bir toplumun öğretmeni kadar kuvvetli olduğunu ifade eden Özer, onun için öğretmenlerin devamlı gelişmesi gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘700 milyonluk yatırıma start veriyoruz’

Bakan Özer’den ‘başörtüsü’ vurgusu

Başörtüsü, kılık giysiyle alakalı engeller, katsayı gibi uygulamalarla vatandaşın eğitime erişiminin engellenmek istendiğini anlatan Bakan Özer, bu uygulamalar neticesi öğrencilerin din öğretimi yapan ve mesleki eğitim veren iki okul türünden uzaklaştığını, uzun vadede bu okul türlerinin başarısızlığa mahkum edildiğini belirtti.

Eğitime erişim yoksa kültürel iktidarla, hegemonyayla alakalı bir şey söylenemeyeceğini, Türkiye’de okullaşma oranlarının artışı ve eğitimde kitleselleşmenin 70 sene gecikmeyle sağlandığını dile getiren Bakan Özer, “Vesayet odakları halkın çocuklarının eğitime erişimini ve bu kültürel iktidar ve hegemonyada pay sahibi olmalarını hiçbir zaman istemedi. 70 senelik gecikme esasında arka planda, toplumsal mühendislikler ile vesayet odaklarının tamamen kültürel iktidarla alakalı ortak kabul etmeyen, vatandaşı bu süreçlere dahil etmeyen üstenci bir bakışının sonucudur” şeklinde konuştu.

“Eğitim sisteminde 1,2 milyon öğretmenimiz görev almakta”

Türkiye’de eğitimdeki kitleselleşmenin, okullaşma oranlarının yükselmesinin kaliteye karşın olmadığını hatırlatan Özer, şunları kaydetti:

“2000’li senelerde eğitim sistemimizde 500 bin civarında öğretmenimiz varken şu anda 1,2 milyon öğretmenimiz eğitim sisteminde görev almakta. Yani eğitim sistemindeki öğretmenlerimizin yüzde 75’i son 19 senede atanmıştır. Burada kadınlarımız için pozitif ayrımcılık olmuştur. 2000’li senelerde 500 bin öğretmenin yüzde 40’ı kadınken bugün 1,2 milyon öğretmenin yüzde 60’ı kadındır. Son 20 senede özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarındaki atılan büyük adımların istihdama da yansımasıdır aynı zamanda. 2000’li senelerde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 40’lar seviyesinde. Eğitim sistemi bu kadar büyümüş olmasına karşın şu anda geldiğimiz noktalarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 20’nin altına inmiştir.”

Milli Eğitim Bakanı Özer: ‘700 milyonluk yatırıma start veriyoruz’

Türkiye’nin eğitim sisteminin başarı odaklı büyüdüğünün altını çizen Özer, uluslararası PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) ve TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Incelemesi) incelemelerinin bunu açık bir biçimde ortaya koyduğunu ifade etti.

Özer, Türkiye’nin hem PISA’da hem de TIMSS incelemesinde her döngüde bir öncekine göre puanlarını artırdığını bunun yanında alt yeterlik seviyesindeki öğrenci sayısını azaltıp onları üst yeterlik seviyelerine çıkardığını anlattı.

Başarıların düz yolların sonunda gelmediğini, Türkiye’nin 10 sene boyunca katsayı uygulamasını kaldırmak için uğraştığını hatırlatan Özer, “1999’da uygulanan katsayı uygulaması fakat 2012 senesinde kaldırılabildi ve büyük mücadelelerle kaldırılabildi. Uygulamanın iş kuvveti piyasasına ne kadar maliyet ödediğinin hesabını kim verecek” şeklinde konuştu.

“2022-2023 Eğitim Öğretim Senesi Hazırlık Toplantısı”na Ankara Valisi Vasip Şahin, Milli Eğitim Bakan Yardımcıları Nazif Yılmaz ile Petek Aşkar, Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Milli Eğitim Bakanlığı yöneticileri ile müdürler katıldı.

Toplantı sonunda Vali Şahin tarafından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e tablo hediye edildi. Toplantı, katılımcıların günün anısına fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.