Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uyardı: Okula gitmek zorunlu

1,5 senesi aşkın okulların pandemi sebebiyle kapalı kalmasının sonrasında bugün yüz yüze eğitim başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katılım mecburiyeti ile alakalı sorulara cevap verdi.
Takip et
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uyardı: Okula gitmek zorunlu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 130 bin öğretmen bugün okulun ilk günü için ders başı yaparken, öğrenci ve velilerin aklına takılan soruları Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yanıtladı. Bakan Özer okullardaki tedbirleri anlattı, velilere “Yüz yüze eğitime katılım mecburi” şeklinde konuştu.

MiLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) okulları bugün bütün sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime açıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Ağustos tarihinde yapılan devir teslim konuşmasında bu kararlılığı açıkça dile getirerek “Salgın dolayısıyla çocuklarımızın bedensel ve zihinsel olarak daha çok olumsuz etkilenmelerine müsaade edemeyiz. Artık okulları kapalı tutma lüksümüz yoktur” demişti. Kabine’de de bu karar alındı ve süreç başladı. Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları da lüzumlu kararları alarak okulların açılmasına destek veriyor. MEB ve Sağlık Bakanlığı beraber ‘Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Tedbirler Rehberi’ hazırladılar.

Bugün 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 130 bin öğretmen ders başı yapıyor. Güvenlik elemanından servis şoförüne, kantinciden temizlik görevlisine çok sayıda personelin de işlerinin başında olacağı düşünülürse 20 milyondan fazla kişi bugün okullarda olacak. Fakat bir taraftan da pandemi devam ediyor. Okullarımızda pandemi dönemi öncesiyle bugün arasında ne farklar olacak, ne gibi önlemler alındı, öğrenci, öğretmen ve veliler nasıl uygulamalarla karşılaşacak? Bu sorular Hürriyet gazetesinden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yöneltildi

Öğrenci sürekliliği mecburi mu?

Okullarımız bütün kademelerde haftada beş gün ve yüz yüze eğitimle açılıyor. Yüz yüze eğitime katılım mecburi olacak. Fakat yönetmelikte tanımlı mazereti olanlar, Sağlık Bakanlığı e-nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer verilen hastalığa ait raporu olan öğrenciler ve CovId-19 tanılı yahut temaslı olan öğrencilerimiz okula gelmeden EBA-TV ve dijital platformlar üstünden derslerini takip edebilecekler.

Mazeret kapsamına neler girecek?

Evden çıkması sağlığı açısından risk yaratan ve buna dair sağlık kurulu raporu bulunan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere rehberlik ve araştırma merkezlerince alınan “evde eğitim” kararı doğrultusunda ders senesi boyunca il/ilçe milli eğitim müdürlüğünün planlamasıyla evde eğitim hizmeti verilecek ve bu öğrenciler mazeretli sayılacak.

Öbür taraftan Sağlık Bakanlığı e-nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer verilen hastalığa ait raporu olan öğrencilerle, koronavirüs hastası ya da temaslısı olduğu için tedavi yahut karantina sürecinde olan öğrenciler de mazeretli sayılacak. Bu öğrenciler TRT EBA ve EBA dijital platformu aracılığıyla eğitime evde devam edecek.

Testlere elektronik takip

Koronavirüs süreciyle alakalı elektronik takip sistemi nasıl bir yarar sağlayacak?

Bildiğiniz gibi bütün okullarımızdaki vaziyeti izleyen bir elektronik takip sistemi geliştirdik. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı yahut risklilik vaziyetleri Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara lüzumlu bildirim yapılacak. Öbür taraftan öğretmen ve çalışanlarımızın aşı vaziyeti ve kimlerin PCR testi yaptırması gerektiği de bu sistemden takip edilecek. Dolayısıyla okul yöneticilerimiz, ilçe ve il milli eğitim müdürlerimiz süreci yakından takip edebilecekler ve lüzumlu tedbirleri alacaklar.

En fazla 40 dakika

Yüz yüze eğitim ders saatleri azaltılmadan yapılacak. Ders süreleri 40 dakikayı aşmayacak. Teneffüs saatleri farklı zamanlarda düzenlenecek. Sınıfta öğrencilerin oturma düzeni yüzleri aynı yöne dönük olacak biçimde yaratılacak. Yüksek sesle yapılan egzersizler, açık alanda ve arada en az 2 metre mesafe bırakılarak sürdürülecek. Beslenme saatleri mümkün olduğunca farklı zamanlara yayılacak.

Sınıfta vaka çıkarsa

Sınıfta koronavirüs çıkan öğrenci olursa ne yapılacak?

Bu Şekilde bir vaziyette Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne göre hareket edilecek. Hasta öğrencilerimizin öbür öğrencilerden ivedilikle ayrılıp, sağlık kurumuna başvurmaları sağlanacak. Okulda iken semptom göstermeye başlayan öğrencilerin en kısa zamanda ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek.

ÖĞRENCİLERE TEST MECBURI MU?

Öğrenciler için aşı yahut PCR mecburiyeti yok değil mi?

Öğrencilerimiz için aşı yahut PCR mecburiyeti yok. Şu anda odağımız öğrencilerimizin temasta olacağı öğretmen ve öbür personelimiz.

Öğretmen ve öbür çalışanlar için aşı gönüllü, fakat PCR mecburi mu?

Öğretmen ve öbür personelimiz için aşı mecburiyeti yok. Fakat aşı olmayanlar haftada iki defa PCR yaptırmak mecburiyetinde. Aşı olma gönüllülük aslına dayalı olmasına karşın birinci ve ikinci doz aşı olan öğretmen oranlarımız devamlı artıyor ve Türkiye ortalamasının oldukça üstünde. Öbür ülkelerdeki öğretmen oranlarına göre de oldukça iyi vaziyette. Örneğin öğretmenler arasında iki doz aşı olma oranı Finlandiya, İsveç ve Almanya’nın üstünde.

Son olarak, okulların açılmasına ilişkin olarak velilere ne söylemek istersiniz?

Öğrencilerimizin sağlığı için lütfen velilerimiz de aşılarını olsunlar ve özellikle ev dışı ortamlarda Sağlık Bakanlığı tarafından söylenen kurallara uysunlar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.