Milan Kundera 40 Yıl Sonra Yeniden Çekya Vatandaşı Oldu

Ünlü yazar Milan Kundera 40 yıl sonra Çekya vatandaşlığını geri kazandı. Kundera 1979'da vatandaşlıktan atılmıştı.

20’nci yüzyılın en etkili romancılardan biri olarak gösterilen Milan Kundera, 1970’li senelerde ülkesini terk etmesinin sonrasında kaybettiği Çekya vatandaşlığını 40 sene sonra geri kazandı.


Fransa’nın başkenti Paris’teki Çekya büyükelçisi Petr Drulak’ın, meşhur yazar Milan Kundera ve eşi Vera’ya 28 Kasım’da vatandaşlık belgelerini teslim ettiği söylendi.

“ÇOK MUTLU OLDULAR”

Haber, Çekya’nın Pravo gazetesi tarafından internet siteleri üstünden duyuruldu. Petr Drulak gazeteye yaptığı açıklamada, “Gerçekten çok mutlu oldular. Bunun yaşamlarını değiştirecek bir an olmadığının farkındalar ama sembolizmini hissettiler, ki onlar için bu çok önemliydi” şeklinde konuştu.

Kundera’ya vatandaşlığını geri verilmesi süreci, Paris’te kendisini ziyaret eden Çekya Başbakanı Andrej Babis’in teklifiyle resmen başlamıştı.

1979’DA VATANDAŞLIKTAN ATILMIŞTI

Şu anda 90 yaşında olan Kundera, 1950’de anti komünist faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle Komünist Parti’den atılmıştı. Ülke genelinde nefret edilen bir figür haline gelen meşhur yazar, 1975’te o dönemki ismiyle Çekoslovakya’yı terk edip Fransa’ya yerleşmişti. Bundan dört sene sonra 1979’da hükümet Kundera’nın Çek vatandaşlığını elinden almıştı. Kundera iki senenin sonrasında 1981’de Fransız vatandaşı olmuştu.

Ülkesini nadiren ziyaret eden Milan Kundera’nın anavatanıyla beraber anıldığı son olay 2008’de meydana geldi. Yerel bir gazete Kundera’yı komünist yönetim esnasında ‘polis muhbiri’ olmakla suçlamış, meşhur yazarsa buna ‘katıksız yalan’ karşılığını vermişti.


Ödüllü yazarın en çok bilinen eserlerinden biri olan ‘Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’ adlı kitabı 80’lerin sonuna kadar anavatanında yasaklı kalmıştı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı