Mike Pompeo, Macron’u Desteklemedi, NATO Güncellenmeli!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada Rusya ve Çin’e uyarılarda bulundu. Pompeo NATO için de günümüzün zorluklarına göre güncellenmeli dedi.

Berlin’de konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuşmasında, Çin’in kendi halkına uyguladığı baskılara değindi ve bunun Doğu Almanyalılara çok tanıdık geldiğini söylerdi. Rusya için de konuşan Pompeo, Rusya’yı komşularını işgal etmekle ve muhalefeti ezmekle suçladı.

Yaptığı konuşmada NATO hakkında da görüşlerine yer veren ABD Dışişleri Bakanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti.” sözlerini katılmadığını dile getirerek, “70 yılın ardından NATO’nun büyümesi ve değişmesi gerek. Günümüzün gerçeklikleri ve zorluklarıyla yüzleşmesi gerek.” dedi.

“NATO’NUN DEVRİ KAPANABİLİR”

Pompeo konuşmasının devamında, “Eğer uluslar NATO’nun ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamadan, sözlerini tutmadan NATO’nun savunma faydalarından yararlanabileceğini düşünürse, NATO etkisizleşebilir veya NATO’nun devri kapanabilir.” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump da, Avrupalı NATO ülkelerini yeterli askeri harcama yapmamam ve savunma ihtiyaçları için ABD’ye bel bağlamakla suçluyor. NATO önümüzdeki ay Londra’da 70. yılını kutlayacak.

Rusya ile ilgili sert ifadelere yer veren Pompeo, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılından bir gün önce yaptığı konuşmada, Putin’e ve Rusya’ya yönelik olarak, “Kaynaklarımızı ittifaklarımızdan başka şeylere aktarabileceğimizi düşündük ama yanıldık. Bugün Rusya, bir dönem Dresden’de çalışan bir KGB memurunun liderliğinde komşularını işgal ediyor ve siyasi rakiplerini biçiyor.” dedi.

MACRON DA ABD’NİN İTTİFAKA ÖNEM VERMEDİĞİNİ SAVUNMUŞTU

Hafta içinde Economist’e konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ABD’nin ittifaka yeterince önem vermediğini savunmuştu ve Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerini çekmeden önce NATO’ya danışmamasını buna örnek olarak göstermişti. Macron NATO’nun kolektif savunma sözüne hala sadık olup olmadığını sorgulamıştı. Bunun üzerine Perşembe günü yaptığı konuşmada Almanya Başbanaı Angela Merkel ise Macron’un sözlerine katılmadığını dile getirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova ise konu hakkında Facebook paylaşımı yaptı ve “İyi ifade edilmiş. Gerçekliğe uygun ve meselenin özüne inen sözler. NATO’nun mevcut durumunun doğru tanımlaması.” demişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı