Mike Pence, Öcalan’ın Manevi Oğlu Mazlum Kobani ile Görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Abdullah Öcalan’ın manevi oğlu YPG/SDG’nin başındaki Mazlum Kobani ile görüştü.

ABD’nin Türkiye için getireceği yaptırımların bazılarını duyurmasının hemen sonrasında Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray’da basın mensuplarına mesele ile alakalı bilgi aktardı.

CNN International’ın savunma muhabiri Ryan Browne’nin paylaşıma göre Pence bu açıklamalar esnasında, Trump’ın YPG/SDG’nin başındaki Mazlum Kobani ile görüştüğünü duyurdu.

ABDULLAH ÖCALAN’IN MANEVİ OĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Abdullah Öcalan’ın “manevi oğlum” dediği ve gerçek ismi Ferhat Abdi Şahin olan terörist Mazlum Kobani, Türkiye’nin üst düzey arama listesi olan kırmızı listede bulunuyor.

Pence, aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yaptığını ve Suriye’de zaman kaybetmeden ateşkes ilan edilmesini istediğini ifade etti.

TÜRKİYE’Yİ ZİYARET EDECEK

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “Türkiye ile Suriyeli askerler arasında müzakereleri başlatma için” en kısa zamanda içerisinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

Beyaz Saray muhabiri Mark Knoller’ın haberine göre Pence, bu görüşmelerin sonucunda “şiddetin son bulmasını” ve “uzun süreli sınır barışı çözümüne ulaşılmasını” amaçladıklarını söyledi.

TRUMP ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü söyleyen Pence, ABD başkanının “ateşkes” çağrısı yaptığını söyledi.

Pence’in açıklamalarına göre Erdoğan, Türkiye’nin Kobani’ye hamle yapmayacağının garantisini verdi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de bugün Trump ile gerçekleştirdiği görüşmede ABD Başkanı’nın kendisine “Kobani’ye yapılacak herhangi bir saldırının kabul edilemeyeceğini” söylediğini kaydetti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı