Midyede sevenler müsilaj tehlikesine dikkat!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara’yı esir alan müsilajla mücadele için balık av sezonu süresini kısaltabileceklerini söylerken, Prof. Nuray Erkan, kabuklu ürünler ve dip balıklarının kirlilik biriktirdiğini kaydederek “Bu ürünleri tüketirken dikkatli olunmalı” şeklinde konuştu.
Takip et
Midyede sevenler müsilaj tehlikesine dikkat!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Kurum önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısının sonrasında bir grup basın mensubu ile yaptığı sohbette denizlerdeki müsilaj problemine dikkat çekti. Bakan Kurum, “Bizim toplama hareketimiz ölü müsilajların toplanması. Bunu niye yapıyoruz? Deniz altı güneş görsün, canlı yaşamı tekrardan başlasın, görüntü ve koku kirliliği olmasın. Ara Sıra birikiyor 7-8 cm tabaka oluyor. O tabaka alta güneş gitmesini önlüyor.

BALIK AVI YASAĞI YOLDA

Müsilaj probleminin çözümü için kısa vadede midye yetiştiriciliği yahut balıkla alakalı sezonu kısıtlayıcı önlem alınabileceğini anlatan Kurum, “Balıkla alakalı sezonu kısıtlayıcı önlem almamız gerekir, hamsi yasağı gibi. Balık çoğalmalı ki o müsilaj azalsın. Yani balık popülasyonu artmalı”şeklinde konuştu. Müsilajla mücadele kapsamında denize oksijen verileceğini de anlatan Kurum, “Kanada’da uygulamışlar. Denizin 30 metre altına oksijen veriyorlar. Dört beş yer seçtik orada uygulayıp sonra da bölgeye yayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Birgün gazetesinin haberine göre, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nuray Erkan, deniz ürünü tüketimi hakkında uyarılarda bulundu.

“TÜKETİRKEN ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI”

Kabuklu deniz ürünlerinin dikkatli tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Erkan, şu şekilde konuştu: “Müsilajdan önce de şuanda de hep riskli olan ürünler var. Örneğin kabuklu denizli ürünleri. Bunlardaki risk müsilaja özgü değil. İzmir’den de Samsun’dan da gelse eğer bir kirlilik varsa uzak durulması gerekiyor. Çünkü bu canlılar öbür canlılara göre bütün kirliliği bünyesinde biriktiriyor. Örneğin midye üstünden konuşursak midyeyi iç organ… Müsilaj midyede riskleri artırdı. Marmara’da görülen müsilaj sebebiyle deniz ürünlerinin tüketimi kaygı oluşturuyor. Prof. Nuray Erkan, kabuklu ürünler ve dip balıklarının kirlilik biriktirdiğini kaydederek “Bu ürünleri tüketirken dikkatli olunmalı” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Nuray Erkan, “Dip balıkları da kirliliği bünyesinde biriktirme olasılıkları olduğu için riskli. Uluslararası otoriteler, gıda sektörünün kural koyucuları denizde dolaşan, hayat ömrü kısa olan hamsi, istavrit gibi balıkların ve kontrollü şartlarda yetiştirilmiş ürünlerin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Risk grubundakiler (hamileler, yaşlılar, küçük çocuklar, hastalar) bu ürünleri tüketirken oldukça dikkat etmeli.”

Prof. Dr. Erkan, tezgâhlarda şu an kültür balığı olduğunu kaydetti: “Şu an Marmara’da balık yok, balık sezonu kapandı. Sıcaklıklar yükseldi, öbür gıda maddeleri için mesela ‘tavuğun, etin taze olmasına dikkat edin’ dediğimiz gibi burada da balığın taze olmasına dikkat etmemiz gerekir. Balık hijyenik şartlarda satılacak, üzeri buzla kaplı olacak. Kültür balıkçılığında şartlar çok daha kontrollü. 7-8 bakanlığın farklı biriminden izin almak mecburiyetinde ve su kalitesi gibi birçok şartlara bakılıyor. Şu an tezgâhlarda bir sorun yok fakat kaçak avcılık varsa dikkat edilmesi gerekiyor. Birçok yerden ‘kaçak midye avcılığına dair haber geliyor. Fakat şu an midyenin de yasak dönemi. Kaçak avcılık ürününü yememek gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.