Microsoft’un Hamlesi Yeni Sorular Doğurdu!

Microsoft, Nisan ayında kitaplar mağazasından e-kitap satışı yapmayı durdurmuştu. Geçtiğimiz günlerde de kullanıcıların kitaplarını sildi.

Sanal alemde yüklü bulunan filmlerin, kitapların ya da müziklerin gerçek anlamda kullanıcıya ait olmadığını ispatlayan bir olay yaşandı. Microsoft, kitaplar mağazasını tamamen kapattığını duyurdu. Şirket, Nisan ayında tüm e-kitap satışlarını durdurmuştu ve şimdi de tüm kitapları, kullanıcıların ellerinden alırcasına sildi.


Benzeri bir diğer olay ise 2009 yılında Amazon tarafından müşterilere yaşatılmıştı. George Orwell’ın 1984 kitabı kaldırılmıştı ve kullanıcılardan da silinmişti. 2018 yılında Walmart adlı şirket, online MP3 mağazasını kapatmıştı. Kapatmadan önce de kullanıcılarına şarkıları CD’lere aktarmaları konusunda tavsiyede bulunmuştu. Microsoft ise, kitaplar bölümünü kapatırken, müşterilerine ödeme yapacağını açıkladı.

Case Western Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim veren Profesör Aaron Perzanowski’ye göre sanal alemde yaşatılan mağduriyet, para ödeyerek giderilemez. Perzanowski, “İnsanlar kitaplara ödedikleri paraları geri istiyor olsalardı, bu paraları kitaplara harcamazlardı. Tüketiciler, malları paraya tercih ettikleri için harcama yapıyorlar. Dolayısıyla, tüketicilere verilen zararları parayla karşılamanın yeterli olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

PARASINI GERİ VERMEK MAĞDURİYETİ GİDERMİYOR

Muhtemelen halihazırda pek çok insan Microsoft’tan e-kitap satın almamıştır. Fakat, aynı durum günümüzde çok sayıda sanal ürün alınan siteler için de yaşanabilir. Ayrıca, Microsoft’tan kitap almış olan ve kitaplara işaretlemeler yapan birçok avukat veya akademisyen için de, kitapların paralarının geri ödenmesi hiçbir şekilde yeterli görülmüyor. Son zamanlarda yaşanan örnekler akıllara, “sanal alemde sahip olunan ürünler gerçekten bizim oluyor mu?” sorusunu getirdi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı