Microsoft, Japonya’da Çalışanlarını Haftada 4 Gün Çalıştırıyor!

Microsoft, Japonya'da bir ay boyunca çalışanları üzerinde bir test gerçekleştirdi. Üç gün süren haftasonu tatili toplam üretkenliği yüzde 40 arttırdı.
Microsoft, Japonya’da Çalışanlarını Haftada 4 Gün Çalıştırıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Microsoft, Japonya’da ofis çalışanları üzerinde bir hayli ilginç bir deney uyguladı. Toplam 1 ay süren deneyin sonuçları, yine Microsoft tarafından yayınlandı.

Ağustos ayında “Working Reform Project” (Çalışma Reformu Projesi) adı altında yapılan deney akılları karıştıracak sonuçlar doğurdu. Proje kapsamında çalışanlara ağustos ayı boyunca haftada 3 gün tatil verildi. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri tatil yapan Japon çalışanlar, haftada 4 gün çalıştı.

ŞİRKETİN ÜRETKENLİĞİ ARTIŞ GÖSTERDİ

1 ay süren test sürecinde çalışanlar, yüzde 25,4 daha az molaya çıkarken, yüzde 58,7 daha az kağıt kullandılar. Öte yandan, şirketin elektrik giderleri de yüzde 23,1 düşüş gösterdi.

4 GÜN MESAİ 3 GÜN TATİL

Esas dikkat çeken nokta ise, şirketin üretkenliği yüzde 39,9 artıyor. Çalışanlar haftada 4 gün çalışıyor olsalar da, daha fazla iş yapıyorlar ve şirketin üretim faaliyetleri artış gösteriyor. Çalışanların yüzde 92,1’i yeni sistemi çok sevdiklerini söylüyor. Microsoft şimdi, Japonya’da uyguladığı testi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.