adplus-dvertising

Miami’de çöken binada hayatını kaybedenlerin yakınlarına 1 milyar dolardan fazla tazminat

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami şehrinde, 24 Haziran 2021’de çöken 12 binada yaşamını yitiren 98 kişinin yakınlarına 1 milyar dolardan fazla tazminat ödenmesine karar verildi.
Takip et
Miami’de çöken binada hayatını kaybedenlerin yakınlarına 1 milyar dolardan fazla tazminat
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami Beach’te geçtiğimiz yıl 12 katlı binanın kısmen çökmesi neticesi 98 kişi yaşamını yitirmişti. Miami-Dade Mahkemesi’nde çöken bina ile alakalı görülen davada, Yargıç Michael Hanzman, Champlain Towers South isimli binanın çökmesi neticesi yaşamını yitirenlerin yakınlarına 1,02 milyar dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Binanın çökmesinin ilk sene dönümü öncesinde verilen karar sonrası Yargıç Michael Hanzman, “Kurbanların ailelerinin ve akrabalarının yaşadığı trajik kaybı telafi etmek kesinlikle yeterli olmayacak, fakat bu anlaşma elimizden gelenin en iyisi ve dikkate değer bir netice” şeklinde konuştu.

Miami’nin Surfside bölgesinde yer verilen Champlain Towers South isimli binanın çökmesine ilişkin ödenecek 1,02 milyar dolarlık tazminatın büyük bir kısmının yaşamını yitirenlerin ailelerine gideceği, 100 milyon doların mahkeme masraflarına ve 96 milyon doların ise daire sahiplerine ayrılacağı bildirildi.

Tazminat tutarının ise alakalı sigorta firmaları, mühendislik şirketleri ve Champlain Towers South’un bitişiğinde yer verilen ve binanın yapısal hasarına katkıda bulunduğundan şüphelenilen başka bir inşaattan temin edileceği söylendi.

Miami’nin Surfside bölgesinde 270 daireden oluşan ve ortalama 5 bin 600 kişinin yaşadığı 12 katlı Champlain Towers isimli lüks apartman 24 Haziran 2021’de gece yarısı aniden çökmüştü. Binanın enkazında yaşamını yitirenlerin sayısı 27 Temmuz’da 98’e ulaşmıştı. Champlain Towers faciasındaki can kaybı, ABD’de benzer felaketler arasında tarihinin en yüksekleri arasında yer alıyor. 1981’de Hyatt Regency yürüyüş yolunun çökmesinde 114 kişinin yaşamını yitirmesinden bu yana ABD tarihinin en ölümcül bina çöküşlerinden biri olarak biliniyor.

Surfside bölge yetkilileri, 2018 senesinde bina yönetimiyle yaptığı yazışmalarda, 1981 yapımı binada büyük yapısal hasarlar olduğunu belirtmiş, çatlayan kolonlar ve ufalanmaya başlayan betonlar için ortalama 9 milyon dolarlık onarım gerektiğine dikkat çekmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.