MHP’den meclise polisler için elektroşok cihazı teklifi!

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de polislerin elektroşok cihazı kullanabilmesi için meclise kanun teklifi verdi. Kanun teklifinin temel nedenini fiili saldırıya maruz kalan polislerin ateşli silahlardan önce uyarıcı ve caydırıcı bir teçhizata sahip olunması, ateşli silahlara bağlı istenmeyen olayların önlenmesi, polislere saldıran ve direnen şahısların direncinin kırılması ve sahada görevli ekiplerin daha da güçlendirilmesi olarak açıklayan MHP Milletvekili Öztürk, bazı ülkelerde bu cihazın kullanıldığını aktardı.
Takip et
MHP’den meclise polisler için elektroşok cihazı teklifi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de polislerin elektroşok cihazı kullanabilmesi için meclise yasa teklifi verdi.

Kanun teklifi ile ilgili TBMM’de bir açıklama yapan MHP’li Öztürk;

“Günümüzde emniyet kuvvetlerimiz çok ağır koşullar altında görev yapmaktadır. Polisimiz bir yandan mesleğini iyi icra edebilmek için gayret gösterirken, öbür taraftan da sorumluluklarını ve göreviyle alakalı hukuki süreçleri gözetmektedir. Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere; özellikle korona virüs salgınıyla mücadele döneminde iş yükü artan güvenlik güçlerimize yönelik fiziki saldırılarda da artış söz konusudur. Emniyet güçlerimize yönelik artan fiili saldırılardan da görülmektedir ki; toplumsal güvenliğin sağlanması ve suçla mücadele etmeleri ile alakalı, güvenlik güçlerine yeteri kadar etkili ve caydırıcı hukuki yetkilerin tanınmasının yanında, yeni teçhizatların kullanılması ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda; halen çok sayıda demokratik ve gelişmiş ülkenin, elektroşok cihazı olarak tanımlanan teçhizatı güvenlik birimlerince kullandığını görmekteyiz. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya; Fransa, İtalya, Kanada, İsviçre gibi ülkeler uzun süreden beri söz konusu cihazları kullanan ülkeler arasındadır. Elliyi aşkın ülkenin elektroşok cihazını kulanım amaçlarına bakıldığında; yanlışlıkla ateş alan silahla yaralama yahut ölümle sonuçlanabilen olayların önüne geçilmesi, polise yönelik herhangi bir fiili saldırıda ateşli silahtan önce uyarıcı ve caydırıcı niteliğinin gözetilmesi gibi mühim sebeplerin olduğu görülmektedir. Konu bu kapsamda değerlendirildiğinde; elektroşok cihazının, ülkemiz emniyet kuvvetleri tarafından da kullanabilmesiyle çok sayıda istenmeyen olayın da önüne geçilebileceği değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu.

“ELEKTROŞOK CİHAZI ATEŞLİ SİLAHTAN DAHA AZ TEHLİKELİ”

Dünyada elektroşok cihazının insan sağlığına negatif etkileri yönünde çalışmalar olduğuna da değinen Halil Öztürk; “Bu çalışmalar cihazın kullanımına engel teşkil etmemekle birlikte, cihazın özellikle sivil vatandaşlar tarafından kullanımı giderek artmakta ve güvenliğin sağlanmasında yararlı yönleri daha ağır basmaktadır. Avrupa Konseyi’nin 2010 senesinde yayınladığı 20. Genel Raporu’nda; ‘elektroşok cihazı ile kullanacak görevlilerin eğitimleri, bu ekipmanın kullanımının ne zaman tıbbi sebeplerden ötürü uygun olmadığı ve acil müdahale taktikleri (düşme, yanık, mermi ile yaralanma, kalp rahatsızlıkları, ajite taşkınlık, vb. halinde) ile ilgili bilgiler içermelidir’ diye, kolluk güçlerinin karşılaştıkları tehlikeli vaziyetlere daha ölçülü bir cevap verebilmelerine imkân tanıyan bu tip cihazları temin etme taleplerini anlayışla karşıladığını belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

“POLİSLERİMİZİN TEHLİKE VE RİSK ALTINDA OLDUKLARI AÇIK BİR ŞEKİLDE GÖRÜLMEKTEDİR”

Milletvekili Öztürk açıklamasını konu hakkında örnekler vererek sürdürdü. Öztürk; “Son günlerde özellikle sosyal medyadaki sahte hesaplar tarafından emniyet kuvvetlerimiz hedef gösterilmekte, algı operasyonu yapılmaktadır. Öbür taraftan toplumsal olaylarda halen polislerimiz silah kullanmakta zaman zaman tereddüt yaşamakta, çekince duymakta, zaman zaman da silah kullandığı için istenmeyen olaylar meydana gelebilmektedir. Fakat halen polislerimizin, görevlerini yaparken tehlike ve risk altında oldukları meydana gelen gelişmelerden de açık bir biçimde görülmektedir. Daha geçtiğimiz günlerde; Afyonkarahisar’da psikolojik problemleri olan bir vatandaşın kürekle polis memurlarımıza saldırıp yaralaması, güvenlik güçlerimizin sabır ölçeğini de gözler önüne sermektedir. Bursa’da meydana gelen elim olayda kavgayı ayırmak isteyen polis memurumuz şehit olmuştur. Gene Adana’da eşini 55 bıçak darbesiyle yaralayan şüpheliye polislerimiz orantısız güç olacak düşüncesiyle müdahale edememişlerdir. Elektroşok cihazıyla alakalı en çarpıcı örnek ise; 28 Mart 2003’te Atina’ya kaçırılan Türk Hava Yolları’ndaki korsanın, Atina polisi tarafından elektroşok cihazı kullanılarak etkisiz hale getirilmiş ve hiç kimsenin burnu dâhi kanamamış olmasıdır” dedi.

EMNİYETİN ÖNCEKİ ÇALIŞMALARINA YASAL DESTEK

Güvenlik kuvvetlerinin her alanda yeni teknoloji ve teçhizatlarla desteklenmesi gerektiğini savunan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Esasen Emniyet Genel Müdürlüğü; 2013 senesinde elektroşok cihazının Türkiye’de kullanılması için birtakım ön hazırlıklar yapmış ve bu kapsamda 18.12.2012 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Polis Teçhizatı Yönergesi’ kapsamına elektro şok cihazlarını dâhil etmiştir. Yasa teklifimiz ile bu yönergenin temel yasal dayanağı güçlendirilirken, emniyet güçlerimize yönelik fiili saldırılara karşı polisin caydırıcılık ve yetkinliği artırılmakta, istenmeyen, kazaen yaralama ve ölüm olaylarının önüne geçilmesi öngörülmektedir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.