adplus-dvertising

MHP’den manipülasyon yapan anket şirketlerine hapis cezası teklifi!

MHP’nin sunduğu yasa teklifinin çıkması halinde kamuoyu incelemesi yapan firmalara denetim uygulaması gelecek. Böylece manipülasyon yaptığı belirlenen araştırma firmasına 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası verilebilecek.
Takip et
MHP’den manipülasyon yapan anket şirketlerine hapis cezası teklifi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mhp‘nin 2018 senesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu yasa teklifi, Meclis’in açılmasıyla birlikte gündeme alınacak. Teklifle birlikte, kamuoyunu yönlendirmek yahut etkilemek için yalan, yanlış, yanıltıcı yahut eksik bilgiler sunan anket firmaları denetim altına alınacak.

FİNANSMAN KAYNAĞI SORGULANACAK

Yeni Şafak’tan Nur Banu Aras’ın haberine göre; MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya imzalı Kamuoyu Incelemeleri ve Neticelerinin Yayınlanmasına İlişkin Yasa Teklifi’yle araştırmacı; yayınlanan bir incelemesini kim için yaptığını, incelemenin finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile beraber paylaşacak. Araştırmacı, veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst, doğru ve tarafsız olmakla yükümlü olacak.

KİŞİSEL VERİLER İŞLEMLER SONLANDIĞINDA SİLİNECEK

“Güvenilirliği ve geçerliliği konusunda şüphe duyulan ya da bağlamından koparılarak” müşteri tarafından yayınlanan bir araştırma sonucuna, araştırmacının müdahale etmesi mecburi olacak. Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının engellemek için alakalı işlemler sonlandığında imha edilecek.

Araştırmacı olmak ve kamuoyu araştırma kuruluşu kurmak için lüzumlu bilimsel ve teknik yeterliliğe ilişkin nesnel şartlar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından çıkarılacak yönetmelikle tespit edilecek. TÜİK, bilimsel ve teknik özerklik ilkesi doğrultusunda, kamuoyu incelemesinin bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği ile sınırlı olarak denetim yapacak.

HAPİS CEZASI VERİLECEK

Teklifte söylenen şart ve ilkelere uymayan araştırmacı yahut kamuoyu araştırma kuruluşuna; alakalı incelemeyi yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek. “Manipülasyon yaptığı” belirlenen araştırma firmasına 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası verilecek.

MHP’den manipülasyon yapan anket şirketlerine hapis cezası teklifi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.