MHP seçim barajını düşürmek isteyince AKP formül arayışına girdi!

MHP’nin ittifak içi barajın yüzde 2 olması teklifine sıcak bakan AK Parti, ittifak yapacak parti sayısına göre barajın tespit edilmesine yönelik kademeli bir formülü de gündemine aldı.
Takip et
MHP seçim barajını düşürmek isteyince AKP formül arayışına girdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazırlık aşamasında yapılan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile tekrar gündeme gelen münakaşalar ile taslakta yer verilen öneriler gün yüzüne çıktı. Taslakta hangi alternatifler var? Siyasi partiler ve seçim yasasında değişiklik yapılacak mı?

BAHÇELİ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarında şu ifadeler yer almıştı; “Seçim Yasalarında lüzumlu düzenlemeler yapılmalıdır. Ülke seçim barajı makul düzeye indirilmeli ve siyasi partilerin ittifak kurması halinde de uygulanmalıdır. Mahalli idareler seçim sistemi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uygun hale getirilmelidir. Milletvekili adaylığı ve belediye başkan adaylığı koşulları gözden geçirilmelidir. Muhtarlık seçimlerinde adaylık koşulları ve süreci yasal düzenlemeye kavuşturulmalıdır.”

Peki hazırlanan alternatifler neler? İşte siyasi partiler ve seçim yasasına ilişkin hazırlanan taslağa ilişkin son dakika ayrıntıları;

BARAJ MÜNAKAŞASI

Taslakta barajın kaldırılması, yüzde 5 ya da yüzde 7’ye indirilmesi yönünde üç alternatif bulunuyor. En yakın olasılık ise yüzde 7 olarak görülüyor.

İTTİFAKLAR İÇİN ÖZEL DÜZENLEME

Bu süreçte ittifakların yapısı, seçime katılma biçimleri de münakaşaya açıldı. İttifaklar için özel bir baraj uygulanması da çalışmalarından başladığından bu yana gündemde olan konulardan biri. Bu konuda iki alternatif bulunuyor. Bunlardan ilki ittifak içinde de baraj uygulanması. Bu vaziyette ittifakta yer verilen her parti ülke barajı ya da yapılacak düzenleme ile getirilecek ittifak barajı kadar oy almak mecburiyetinde olacak. Tespit Edilen barajı geçemeyen parti ittifak da yapsa milletvekili çıkartamayacak.

KADEMELİ BARAJ

İkinci alternatif ise barajın ittifakta yer verilen parti sayısına göre kademeli biçimde artması. Örneğin iki parti için baraj yüzde 10 ise üç parti için yüzde 12, dört parti için yüzde 14 olacak.

KÜÇÜK PARTİLERE ÖZEL DÜZENLEME

Küçük partiler için de kamuoyunda Türkiye milletvekilliği olarak bilinen modele geri dönülecek. Belli sayıda milletvekili seçim çevrelerine dağıtılmayıp bunun için ayrılacak. Partiler aldıkları oylara göre Türkiye barajına gerek kalmadan bu kontenjandan milletvekili çıkartıp parlamentoda temsil edilebilecek.

SEÇİM SİSTEMİ

3 alternatif bulunuyor. Dar, daraltılmış bölge ve mevcut sistemle devam edip 18’den fazla milletvekili çıkartan illerin 10’ar milletvekili olacak biçimde seçim bölgelerine ayrılması. Dar bölgede her seçim çevresinden bir milletvekili seçilecek. Daraltılmış bölge için de her bölgede 5-6-7 milletvekili çıkması gibi alternatifler bulunuyor. Fakat en kuvvetli ve yaşama geçirilme ihtimali en yüksek alternatif büyük kentlerdeki seçim bölgelerinin sayısının arttırılması.

SEÇİME KATILMA KOŞULLAR

Milletvekili transferi gibi demokrasi dışı taktiklerle yeni kurulan partilerin seçime girmesinin önüne geçmek için de çalışma yapıldı. Buradaki alternatifler, “seçime 6 ay süre kalan partilerin belli oranda örgütlenme kriterinin kaldırılması”, “seçime girme kriterleri arasından grup kurmanın çıkartılması, “grupların seçimden sonra oluşması ve daha sonra yeni kurulan partilere 20’nin üstünde milletvekili olsa bile grup hakkı verilmemesi” olarak sıralanıyor.

İÇTÜZÜK VE SİYASİ ETİK

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bütçe görüşmeleri esnasında ve geçen günlerde İç Tüzük’ün değiştirilmesi gerektiğinin altını çizmiş ve partilere bu konuda çağrı yapacağı mesajı vermişti. Siyasi etik komisyonu kurulması konusunda da hazırlık yapıldığı ve önümüzdeki haftalarda konunun gündeme taşınabileceği söyleniyor. (Sabah)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.