adplus-dvertising

MGK’da terörle mücadele vurgusu

21 Temmuz 2022, 20:26 tarihinde eklendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı son buldu. Toplantı ortalama 3 saat 10 dakika sürdü. Toplantı sonrası açıklanan bildiride terörle mücadele vurgusu yapıldı.
Takip et
MGK’da terörle mücadele vurgusu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Güvenlik Kurulu ( MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Ortalama 3 saat 10 dakika süren toplantının sonrasında MGK Bildirisi paylaşıldı. Bildiride her türlü terör örgütüne karşı mücadelede kararlılık vurgusu yapılırken, “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave önlemler görüşülmüştür. 15 Temmuz darbe girişiminin faili terör örgütü FETÖ ile mücadelede gelinen aşama değerlendirilmiş; Türkiye’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan tüm odaklar ve terör örgütleriyle iş birliği içerisinde olan bu ihanet şebekesinin tamamen bertaraf edilmesi yönündeki çabaların kararlılıkla sürdürüleceği bir defa daha kuvvetli bir biçimde teyit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bildiride Madrid’de düzenlenen NATO liderler zirvesi ve sonuçlarının bütün ayrıntıları ile ele alındığı söylenirken, “Türkiye’nin yetmiş senedir üyesi olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir biçimde ve samimiyetle yerine getirdiği hatırlatılarak, aynı yaklaşımı ittifakın öbür mensuplarından de beklediği vurgulanmıştır. Bu çerçevede müttefiklerimiz, FETÖ ve bütün isimlendirmeleriyle beraber PKK/KCK-PYD/YPG ile mücadelede Türkiye’nin yanında yer almaya ve destek vermeye davet edilmiştir. Uluslararası hukuku hiçe sayarak iyi komşuluk ve müttefiklik ilişkilerinin hilafındaki tutumunu ısrarla sürdüren Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Yunanistan yönetimine öte yandan; düzensiz göçmenlerin yaşamlarını tehlikeye atan, insan hakları ve insancıl hukuka aykırı faaliyetlerine bir defa daha son verme çağrısında bulunulmuştur” dendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde iki devletli çözüm vizyonuna kuvvetli desteğin beyan edildiği bildiride, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın daha çok can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an önce sona erdirilerek bu çerçevede ateşkes ilan edilmesi yönündeki çağrımız tekrarlanmış; bu çerçevede Türkiye’nin kalıcı barışın tesisi ile küresel çapta bir gıda krizine dönüşmekte olan meselenin çözümü istikametindeki gayretlerinin devam edeceği belirtilmiştir. Korona virüs salgını ve sonrasında dünya genelinde meydana gelen çatışmalarla derinleşen küresel ekonomik krizin, genişleyen siyasi ve sosyal etkileri bütün boyutlarıyla değerlendirilmiş, ülkemizin gelecekte ortaya çıkması muhtemel tehditlere karşı her alanda kuvvetlendirilmesi için alınması gereken önlemler gözden geçirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.