adplus-dvertising

Meyve ve Sebze fiyatlarında market ile üretici arasında yüzde 400 fark var!

Son dakika haberi: Yaşam pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, meyve ve sebzedeki yüksek fiyatlar büyük tepkilere neden oluyor. Daha önce mevsiminde ucuz yenen meyve ve sebzelerin bile yüksek fiyata satılıyor olması tüketiciyi çileden çıkarırken, yapılan incelemeye göre Antalya’da tarladan toplanan bir ürünün, İstanbul’da fahiş fiyatlara satıldığı gün yüzüne çıktı. Ürünü Antalya’daki çiftçiden alan komisyoncu ve marketlerin yüzde 400’e varan artışla sattığı öğrenildi.
Takip et
Meyve ve Sebze fiyatlarında market ile üretici arasında yüzde 400 fark var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre Antalya’dan İstanbul’a gelen meyve ve sebzelerin yolcuğu sırasında meydana gelen artış gözler önüne serildi. Yaşam pahalılığı vatandaşın cebinin yakmaya devam ederken, market ve pazarlardaki yüksek meyve ve sebze fiyatları büyük tepki çekti. Yapılan incelemeler, Antalya’dan İstanbul’a gelen meyve ve sebzelerin yüzde 400’e veren artışla satıldığı gün yüzüne çıktı. Antalyalı çiftçiler, yüksek fiyatların kendileriyle alakalı olmadığını söylerken, aracı ve komisyoncuları hedef gösterdi…

Sebze-meyve fiyatlarında, ekonomik ya da mevsimsel gerekçelerle açıklanamayacak fiyat artışları meydana geldi. 1 kilo domatesin fiyatı 19 lira, 1 kilo biberin fiyatı 30 lira, 1 kilo limonun fiyatı 9 liraya dayandı. Vatandaş dahi bu artışa mana veremezken, yapılan incelemeler fahiş fiyatın sebebini ortaya çıkardı.

Meyve ve Sebze fiyatlarında market ile üretici arasında yüzde 400 fark var!

YÜZDE 400’E VARAN ARTIŞLA SATILIYOR

Sabah’ta yer verilen habere göre, Antalya’da çiftçilerin yaklaşık 4 TL’ye sattığı domates, üretici halinden 5 TL’ye yola çıkıyor. Aynı biçimde üretici halinde, salatalık 6 TL, limon 2 TL’den büyük kentlere doğru yola çıkıyor. Fiyat artışları da bu 700 kilometrelik yolculukla beraber başlıyor.

Antalya’da çiftçiden ürünleri alan komisyoncular ve marketler, İstanbul’da fahiş karlarla satış yapıyor. İyi bir domates, İstanbul halinde 12-16 TL arasında, markette ise 19 TL’ye satılıyor. Üreticinin 5 TL’ye sattığı salatalık, İstanbul Sebze Hali’nde 9 TL, markette ise 14 TL’ye satılıyor.

Gene üreticiden 1 TL’ye alınan limon, İstanbul Sebze Hali’nde 6 TL’ye mutfağa ise 9 TL’ye giriyor. Öbür meyve-sebzelerde de rota değişmiyor. Yani Antalya’dan çıkan ürünler en az yüzde 250-400 arası zam yemeden mutfağa girmiyor.

Meyve ve Sebze fiyatlarında market ile üretici arasında yüzde 400 fark var!

“5 AYDA KAZANDIĞIMIZ PARAYI 1 GÜNDE KAZANIYORLAR”

Antalya’da üretici, sebze ve meyvelerin pazar ve marketlerde yüksek fiyattan satılmasının suçlusu kendilerinin olmadığını belirtti. Çiftçi Ali Çelikbaş, “Biz, 5 ay çalışıp ürün yetiştiriyoruz. İlaç, gübre, odun belimizi büküyor.

24 saat kesintisiz çalışıyoruz. Ürünü teslim ederken vergimizi ve komisyoncu payını peşin kesiliyor. Her türlü yük bizim sırtımızda. 5 ay çalışıp kazanamadığımız parayı birileri 1 günde alıp satan kazanıyor” diyerek konuştu.

“FİYATLARA BİZ BİLE İNANAMIYORUZ”

Antalyalı çiftçi Osman Güren ise vatandaşa sebze ve meyvenin pahalı satılmasında kendilerinin suçu olmadığını belirtti. Çiftçi olarak fiyatları kendilerinin belirlemediklerini de söyleyen Güren, “Fiyatlar halde günlük, saatlik tespit ediliyor. Fiyat belirlemek bizim işimiz değil. Arz – talep dengesi. Fakat sabah halde sattığım domatesi bir gün sonra İstanbul’da markette pazarda 5-6 katına satıldığını görünce biz bile bu fiyatlara inanamıyoruz” diyerek konuştu.

“KİLODA 60 KURUŞ FİYAT EKLENİYOR”

Ambarcı Hüseyin Akdağ ise Antalya merkezden İstanbul’a TIR’ların 13 bin liraya gittiğini belirtti. Bu fiyat ile ürünlere kilo başına 60 kuruş ek ücret bindiğini de söyleyen Akdağ, “Alanya ve Kumluca’dan çıkan TIR’larda ise kilo başına binen ücret 1 lirayı buluyor” diyerek konuştu.

MARKETLER: BİZİM MALİYETLİRİMİZ DE YÜKSELDİ

Market işletmecileri ise halde fiyatların zaten yüksek olduğunu, başta yakıt olmak üzere kendi maliyetlerini de eklediklerinde fiyatların son vaziyete geldiğini söylüyorlar. Marketler olarak maliyetlerin artmasından kendilerinin de sıkıntıya düştüğünü belirten işletmeciler, “Marketler suçlanıyor ama bu işin suçlusu biz değiliz” yorumunda bulundular.

Öte yandan incelemenin yapıldığı gün Antalya hali, İstanbul hali ve market fiyatları şöyle kaydedildi:

ANTALYA HALİNDE GÜNLÜK FİYATLAR

Domates: 5
Salatalık: 6
Patlıcan: 7
Biber: 20
Kıvırcık: 5
Kabak: 4
Limon: 2

İSTANBUL HALİNDE GÜNLÜK FİYATLAR

Domates: 12-16
Salatalık: 9-14
Patlıcan: 20-25
Biber: 22-28
Kıvırcık: 8-10
Kabak: 5-8
Limon: 6-8

MARKET FİYATLARI

Domates: 19
Salatalık: 14
Patlıcan: 20
Biber: 30
Kıvırcık: 14
Kabak: 14
Limon: 9

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.