adplus-dvertising

Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!

Meyve ve sebze fiyatlarında geçtiğimiz ay görülen yüksek rakamlar havaların ısınmasıyla yerini düşüşe bıraktı. Patlıcan 15, biber 12, maydanoz ise 2 liraya geriledi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, sebze-meyvede arzın arttığını belirterek, “Fiyatlar daha da düşecek. Yaklaşık 5 ila 10 TL arasına kadar gerileyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Takip et
Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akaryakıt ve gübre fiyatlarındaki artış, vatandaşı pazar tezgahlarının yanına yaklaşamaz hale getirmişti. Buna enflasyon, fırsatçılar ile iklim şartları da eklenince meyve ve sebze fiyatları alıp başını gitmişti. Bir kilogram patlıcan 60 lirayı, biber 40, domates ise 30 lirayı gördü.

Fakat havaların ısınması sera maliyetlerini geriletirken ürünü bollaştırdı. Hal bu şekilde olunca bu vaziyet fiyatlara da yansıdı. Fiyatlarda düşüş semt pazarlarında görülürken, gerileyen fiyatlarla vatandaşın yüzü güldü.

HAL KANUNU GELİYOR

Gıda fiyatlarında düşüş için birçok tedbiri uygulamaya sokan hükümetin yeni adımı ise hal kanunu olacak. Üreticilerin dört gözle beklediği kararın yasama senesi sonuna kadar Meclis’e geleceği ifade edildi.

EN ÇOK KABAK VE SALATALIK DÜŞTÜ

Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!İstanbul’da pazarlarda en çok fiyatı düşen ürünlerin başında kabak ve salatalık geliyor. Bu iki ürün halde 6 TL’ye kadar gerilerken, pazarda 7-8 liradan tezgahta yerini aldı.Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!Patlıcan fiyatı tezgâhta 10-15 liraya kadar geriledi. Pazarda domates fiyatı 8 ila 15 TL arasında değişirken, dolmalık biber de 10, sivri biber ise 15 TL’den satışa sunuldu.

PAZARIN EN PAHALISI TAZE FASULYE

Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!Pazarın en pahalı ürünü 30-40 TL arasında değişen fiyatıyla taze fasulye olurken bunu 20-30 TL ile kapya biber takip etti. Sektör temsilcileri, “Fasulye ve kapyada ekim az olduğu için fiyatlar yüksek. Tarla mahsulü de yavaş yavaş devreye giriyor. Fiyatlar önümüzdeki haftalarda yaklaşık 5-10 TL bandında olur” diyor.

YEŞİLLİKLER DE UCUZLADI

Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!Geçtiğimiz hafta soğuk hava dalgasıyla fiyatı bir anda fırlayan yeşillikler de mevsim normallerine döndü. Fiyatı 20-30 lirayı bulan marul pazarda bu hafta 8-10 TL arasında satıldı. Maydanoz, dereotu gibi yeşillikler ise 1.5 ila 2.5 TL arasında tezgâhta yer aldı.

EN PAHALI MEYVE KARPUZ

Meyve ve Sebze fiyatları havaların ısınmasıyla düşüşe geçti!Pazarda meyve fiyatlarındaki gerileme de dikkat çekti. Baharın gözdesi çilek tezgâhlarda 15 TL, erik, çağla ve yeni dünya 15-20 TL’den yer aldı. Pazarın en pahalı meyvesi ise karpuz oldu. Karpuzun kilogram fiyatı 15-20 TL. Bu sene meyve çiçeklerinin bol olduğunu söyleyen sektör oyuncuları, “Eğer don yemezse önümüzdeki haftalarda yaz meyveleri daha da ucuzlayacak. Fakat karpuz geçen sene iyi kazandırmadığı için ekim düştü. Önümüzdeki haftalarda fiyat biraz daha düşer, fakat en fazla 5 TL’ye kadar geriler” diyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.