Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Esad’a Sert Sözler: Ateşle Oynama

İdlib’de Türk askeri konvoyunun rejim güçleri tarafından vurulması ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Rejimin ateşle oynamaması gerek” dedi.

İdlib’de Türk askeri konvoyuna düzenlenen saldırı ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rejimin ateşle oynamaması gerek. Kendi askerimizin ve gözlem noktalarımızın güvenliği için her şeyi yaparız. Sürecin oraya gelmemesi gerek, bunun için çalışıyoruz” dedi.

“REJİM ÇÖZÜMÜ ZORA SOKUYOR”

El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Suriye’deki gelişmeler soruldu. Dün, İdlib’deki Türk konvoyuna rejim güçleri tarafından saldırı düzenlenmiş ve 3 sivil görevli hayatını kaybetmişti. Bu konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Bakan şunları söyledi:

İdlib’de sükunetin sağlanması için Rusya’yla görüşmelerimiz sürekli yapıyoruz. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. Rejim askeri çözümü zorlamaya başladı. Rusların oradan taciz geliyor açıklaması doğru değil, menzil bakımından da uzak. Bu saldırıların burada ancak bir felakete yol açabileceğini anlatıyoruz, tüm tüm dünyaya da bu konuda çağrıda bulunuyoruz. İdlib Suriye’nin geleceği bakımından önemlidir. Eğer bu saldırılar ya da çatışmalar durdurulmazsa sayın Cumhurbaşkanımız da ihtiyaç olduğu zaman Putin’le görüşüyor. Ruslarla her düzeyde temasımız var hem dünkü saldırı ile ilgili hem de İdlib’de genel bir ateşkesin tesis edilmesi ile ilgili temaslarımızı sürdürüyoruz. Çünkü misyonumuzun görevi 9’uncu gözlem noktamızın güvenliğini sağlamak. Burası Astana çerçevesinde yaptığımız mutabakat çerçevesinde kuruldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı