Mevlüt Çavuşoğlu: Kanal İstanbul Dönüm Noktası Olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, projenin tarihi değiştirecek bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
Takip et
Mevlüt Çavuşoğlu: Kanal İstanbul Dönüm Noktası Olacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kanal İstanbul projesi ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kanal İstanbul'a kazmayı vurduğumuz zaman, dünyada denizcilik ve ulaşım bakımından tarih değişecek, dönüm noktası olacak" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

DÖNÜM NOKTASI OLACAK

"Biz bağımsız olmaya çalıştıkça, ve güçlendikçe karşımıza çıkan problemlerin boyutu farklılaşıyor, değişiyor."

"Kanal İstanbul'a kazmayı vurduğumuz zaman, dünyada denizcilik ve ulaşım bakımından tarih değişecek, dönüm noktası olacak"

TIKLAYIN- İBB’nin Kanal İstanbul raporu: İklimi de coğrafyayı da değiştirecek

AVRUPA KITASI 1 KM AÇILACAK

2011 senesinden beri gündemde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projelendirildi.

Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçecek ortalama 45 km uzunluğunda ve 20.75 metre derinliğinde olan Kanal İstanbul projesinin maliyeti 75 milyar TL olarak hesaplandı.

7 YILDA TAMAMLANACAK

Kanalın yapımı ile beraber Küçükçekmece Gölü'nü Marmara Denizi'nden ayıran köprü durumundaki kara parçası ortalama bir kilometre açılacak. 7 senede tamamlanması planlanan kanal için 4 sene boyunca kazı yapılacak ve 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp hafriyat çıkacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.