Mevlüt Çavuşoğlu: ABD Sadece Kozmetik Adımlar Atıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile devam eden güvenli bölge çalışmaları ile ilgili sert sözler kullandı. Çavuşoğlu, ABD’nin terör örgütünden bağımsız hareket edemediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu güvenli bölge ile ilgili yaptığı açıklamalarda, kırmızı çizgilerimiz olduğunu vurguladı ve “Bunların da en önemlilerinden biri siyasi eşitliktir. Türkiye olarak her zaman çözümü destekledik. Bundan sonraki müzakere sonuç odaklı ve net çerçeve olmalıdır. Artık bir başarısızlığı daha kaldıramayız. Laf olsun diye müzakereye başlayamayız.” ifadelerini kullandı.

Atılan adımın iyi bir başlangıç olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, uyarılarını da net olarak açıkladıklarını belirterek, “Başta Münbiç olmak üzere, ABD sözünü tutmamıştır. İkinci bir Münbiç olmasın diye uyarılarımızı yaptık. Şu anda ortak bazı devriyeler var. Onun dışında atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır. ABD’nin bir oyalama sürecine girmeye çalıştığını görüyoruz. Bir terör örgütünden bağımsız hareket edemeyen sözde müttefikten bahsediyoruz. Bir taraftan bizimle kozmetik adımlar atarken, diğer taraftan YPG/PKK’ya destek vermeye devam ediyor. Amerika, bu teröristlere güvenli bölge oluşturmaya çalışıyor. Türkiye’nin planı hazır. Burada bir taviz verilmesi doğru değil. Bu işbirliğinden bir netice çıkmazsa, biz bu bölgeye gireriz. Nasıl Afrin ve Fırat Kalkanı bölgelerini temizlediysek, burayı da temizleriz. Ayrıca buraya da Suriyeliler döndürülür, temel ihtiyaçları karşılanır. Şu ana kadar ABD’nin tavrı bizi tatmin etmekten uzak, YPG/PKK yanlısı bir tavırdır,” açıklamalarını yaptı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı